Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Poezja komputerów
Australijscy informatycy nawiązali współpracę z profesorami literatury z University of Toronto i wspólnie opracowali program pozwalający komputerom tworzyć poezję. A dokładniej, pisać sonety w stylu Szekspira. Najlepsze z komputerowych utworów przetestowane zostały na ochotnikach bez filologicznego wykształcenia, którzy w 50% przypadków nie potrafili odróżnić wiersza Szekspira od komputerowego. Sam współautor eksperymentu anglista Adam Hammond twierdzi, że on nie dałby się nabrać i że do komputerowej produkcji naprawdę dobrej poezji jeszcze daleka droga.

Życie na Księżycu...
Badania gleby księżycowej wskazują na to, że w przeszłości naszego naturalnego satelity były dwa okresy, kiedy na jego powierzchni występować mogła woda w stanie płynnym. Jak twierdzi Dirk Schulze-Makuch z Technische Universität Berlin, wtedy mogły rozwijać się tam żywe organizmy, które dotarły na powierzchnię Księżyca jako pasażerowie meteorytów.

...i na Marsie
Jeśli wszystko, czego potrzeba do życia, to woda w ciekłej formie, to na Czerwonej Planecie może ono istnieć nawet dziś. Włoscy badacze odkryli niedawno, że pod powierzchnią Marsa znajduje się słone jezioro o szerokości 20 km.

Czy te oczy mogą kłamać?
Meksykańscy badacze odkryli podobno metodę sprawdzania wiarygodności zeznań przewyższającą skutecznością konwencjonalny wykrywacz kłamstw. Opiera się ona na obserwacji oczu i precyzyjnym pomiarze zmian wielkości źrenicy, częstotliwości mrugania oraz ruchów gałki ocznej. Zdaniem wynalazców kłamcy nie są zdolni do świadomej kontroli tych mimowolnych sygnałów.

Zaklinacz deszczu
Australijczyk Peter Stevens skonstruował maszynę do jonizacji atmosfery, mającą wywoływać opady. Jak twierdzi, jest w 100% skuteczna. Cena jednego deszczu wynosi 10 tys. dol.

Niezwykłe bliźniaki
Kiedy mieszkanka Kornwalii Jennifer Ashwood zaszła w ciążę z bliźniętami Poppym i Piranem, nie spodziewała się, że każdy z embrionów rozwija się w osobnej macicy. Przebieg tej ciąży i jej szczęśliwe zakończenie było tak rzadkim wydarzeniem, że lekarze ocenili, iż trafić się może raz na 500 mln narodzin bliźniaczych.

Papuzia ekonomia
Nowe badania inteligencji zwierząt powinny skłaniać nas do większej skromności w ocenie potęgi ludzkiego rozumu. W Max-Planck-Institut für Ornithologie w Starnbergu przeprowadzono na 33 papugach czterech gatunków badania, które dowiodły, że ptaki te są zdolne do podejmowania skomplikowanych decyzji inwestycyjnych. Papugom rozdano trzy rodzaje „monet”, za które mogły nabyć odpowiednio posiłki miernej, średniej lub wysokiej wartości. Kiedy potem dawano im do wyboru natychmiastowy posiłek lub monetę, wybierały to, co ich zdaniem było więcej warte.

Prawie każdy może być uniwersalnym dawcą krwi
Biochemik Stephen Withers i jego koledzy z University of British Columbia opracowali metodę chemicznej transformacji krwi grupy A na krew grupy 0 (oczywiście po wcześniejszym pobraniu jej od dawcy). Odkrycie to może mieć wielkie znaczenie dla krwiodawstwa, ponieważ grupa 0 może być podawana dowolnemu biorcy, lecz jest w ludzkiej populacji znacznie mniej rozpowszechniona niż grupa A.

Genetyczna astrologia
Już niebawem wkrótce po przyjściu na świat dziecka rodzice będą mogli otrzymać do wglądu jego kompletny genom z zakodowanymi wszystkimi specjalnymi uzdolnieniami i wrodzonymi słabościami potomka. Rodzice będą dzięki temu mieli szansę naukowo zaplanować jego życiową karierę. Dla przykładu, jak wykazały niedawne badania, nasz sukces akademicki zależy od współdziałania ponad 1000 genów i wrodzone predyspozycje odpowiedzialne są, statystycznie biorąc, mniej więcej za 11% przyszłych osiągnięć edukacyjnych. Taki sam mniej więcej wkład ma środowisko społeczne, w którym dziecko się wychowuje.

Wiedza i Życie 10/2018 (1006) z dnia 01.10.2018; Sygnały; s. 12