Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Jajka się poprawiają
Przez wiele lat głosiciele zdrowej diety przestrzegali nas przed jedzeniem jajek, które są jakoby groźnym nosicielem cholesterolu. Czasy dla jajek zmieniają się jednak na lepsze, bo według najnowszych danych naukowych, pochodzących z Wielkiej Brytanii, jedno jajko dziennie może wręcz zapobiegać chorobom serca i wylewom krwi do mózgu. Czyżby kury wzięły sobie nasze zdrowie do serca... czy raczej jajowodu?

Pochwała jogurtu
Jeśli jajka zostały zrehabilitowane, to, można powiedzieć, jogurt został habilitowany. Według amerykańskich badaczy z University of Madison jego codzienne spożycie jest nie tylko wskazane, ale powinno być wręcz obowiązkowe. Nie tylko chroni on nas przed chorobami serca, ale także cukrzycą, wieloma infekcjami oraz katarem siennym.

Australijscy żeglarze
Porównując wyniki badań z rozmaitych dyscyplin, australijscy naukowcy doszli do wniosku, że proces zasiedlenia ich kontynentu przed 65 tys. lat wymagał od przybyszy wysokich kwalifikacji żeglarskich i dobrej organizacji społecznej. Pierwsi osadnicy, którzy prawdopodobnie przybyli z obszaru dzisiejszych wysp Timor i Roti, stanowili grupę 100–200 osób, a przypłynęli do Australii na co najmniej 12 łodziach. Po drodze musieli pokonywać cieśniny oceaniczne o szerokości 80–90 km. Nie wiadomo dlaczego z czasem utracili umiejętności żeglarskie.

Czy winien efekt cieplarniany?
Francja została zaatakowana przez pochodzące z tropikalnych rejonów Azji gigantyczne drapieżne robaki należące do rodzaju Bipalium. Płazińce te mogą osiągać 40 cm długości, żywią się np. dżdżownicami i niestety stanowią zagrożenie dla ekosystemu. Okazuje się, że są u Francuzów już kilkanaście lat, jednak dopiero teraz przyjrzał się im jeden z naukowców, który przeanalizował nadesłane mu zdjęcia. Robaki przybyły prawdopodobnie wraz z tropikalnymi roślinami.

Małomiasteczkowe szczęście
Jak wykazały przeprowadzone w Kanadzie badania, mieszkańcy niewielkich miejscowości są, statystycznie biorąc, szczęśliwsi od ludzi żyjących w wielkich miastach. Pomimo to nie obserwuje się generalnej tendencji do masowej ucieczki ludzi z metropolii na prowincję. Raczej wręcz przeciwnie. Ludzi czasem trudno zrozumieć…

Amerykańskie wsioki i miastowe
Inne badania, przeprowadzone po ostatnich wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, wskazują na pogłębiającą się w tym kraju niechęć pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich i wielkomiejskich. Pomimo wielu różnic kulturowych i politycznych te dwie grupy łączy jedno – obie uważają, że ci drudzy ich nie lubią.

Seks mózgu
Uczeni belgijscy z L’Université de Liège odkryli, że transseksualizm związany jest z trwałymi zmianami w ludzkim mózgu i może być zdiagnozowany za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.

Odzyskany narząd
W USA dokonano pierwszego udanego przeszczepu penisa z moszną (bez jąder) i ścianą jamy brzusznej. Pacjent stracił swoje narządy podczas wybuchu w Afganistanie. 14-godzinną operację przeprowadzono w Johns Hopkins Hospital w Baltimore, łącząc tętnice, żyły i nerwy. Dodatkowo zastosowano infuzje ze szpiku od tego samego dawcy, co miało pomóc układowi immunologicznemu zaakceptować nowe tkanki. Wcześniej lekarze przeprowadzali już transplantacje penisa, ale nie z otaczającymi tkankami. Teraz mają nadzieję, że pacjent odzyska sprawność seksualną.

Tuczący kurz
Uważajmy na kurz, bo ten nie tylko drażni nasz układ oddechowy, ale – jak donoszą badacze z Queen’s Medical Research Institute w Edynburgu – może przyczyniać się do epidemii otyłości. Jak się okazuje, w domowym kurzu mogą się gromadzić chemikalia, które wpływają na nasze hormony. Za radą naukowców, aby utrzymać szczupłą sylwetkę, należy usunąć z mieszkań dywany oraz starannie i regularnie ścierać kurze.

Wiedza i Życie 7/2018 (1003) z dnia 01.07.2018; Sygnały; s. 12