Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Lepiej pracujesz, jak cię śledzą
Odkrycie dokonane przez Vikrama Chiba z Johns Hopkins University nie powinno nikogo zaskoczyć. Podczas obserwacji ochotników oddających się grom komputerowym stwierdził on mianowicie, że wydajność naszej pracy maleje, kiedy nikt nas nie obserwuje. Odkrycie to ma istotne praktyczne znaczenie w erze pracy zdalnej. Może firmy powinny więcej płacić za przychodzenie do biura.

Na równość trzeba poczekać
Choć udział kobiet w badaniach naukowych stale rośnie, trójka badaczy (obojga płci) z Melbourne ogłosiła właśnie wyniki swych wnikliwych badań na temat braku symetrii płciowej wśród fizyków i matematyków. Postęp jest niewątpliwy, ale według ich prognoz na w pełni równą reprezentację w tych dyscyplinach kobiety będą musiały poczekać jeszcze ok. 200 lat. Pełen tekst artykułu znaleźć można w „PLOS Biology”.

Kosmaty domownik
W Wielkiej Brytanii spore zainteresowanie budzą pająki zwane kątnikami domowymi większymi – kątnikami zapewne dlatego, że chowają się po kątach, a większymi ze względu na swe rozmiary sięgające 8 cm. Choć ich ukąszenie nie jest śmiertelne, może być bardzo bolesne dla ludzi z uczuleniem, a poza tym gatunek ten ma tak silne szczękoczułki, że bez trudu mogą przebić ludzką skórę. Kątniki stały się w Anglii tak pospolite, że ostatnio przeprowadzono badania na temat ulubionego czasu ich łowów. Okazało się, że stają się szczególnie aktywne około 19:30, kiedy brytyjska telewizja rozpoczyna nadawanie oper mydlanych. W badaniach Adama Harta brali udział ochotnicy zwani naukowcami obywatelskimi (citizen-scientists).

Jeszcze jeden zagrożony gatunek
W tym roku naukowcy nie zarejestrowali ani jednych narodzin nowych osobników gatunku walenia biskajskiego (Eubalaena glacialis). Jeśli nie zostanie w Atlantyku wdrożony program 500+, to wieloryby te mogą całkowicie wyginąć w ciągu 25 lat.

Tatuaż ostrzegawczy
Martin Fussenegger, badacz z Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, stworzył wraz ze współpracownikami biomedyczny „sympatyczny” tatuaż, który jest niewidoczny u zdrowych osób i pojawia się dopiero, kiedy poziom wapnia we krwi niebezpiecznie wzrasta (co może stać się przyczyną choroby nerek i kilku typów nowotworów). Czujniki wykrywające wapń uruchamiają syntezę melaniny – barwnika odpowiedzialnego za ciemnienie skóry. Jak można sobie wyobrazić, w przyszłości będziemy mieć zapisaną na naszej skórze całą bibliotekę możliwych schorzeń.

Pamięć po śmierci
Zespół naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, prowadzący badania na myszach, potwierdził, że pamięć niedawnych zdarzeń pozostawia wyraźny i unikatowy ślad genetyczny w mózgu. Rozmaite wspomnienia zostają zakodowane przez rozmaite białka. Stwarza to więc nadzieję, że ostatnie przeżycia ludzi zmarłych nagłą śmiercią będą mogły być w przyszłości odtwarzane. Można też będzie sprawdzać pamięć u żywych ludzi, podejrzanych na przykład o popełnienie zbrodni.

Orki dzieciobójcy
Sympatyczne skądinąd ssaki morskie zwane orkami oceanicznymi, zdolne są – jak wynika z niedawnych obserwacji – do zbrodni dzieciobójstwa. Świadkami takiego przypadku byli kanadyjscy badacze u wybrzeży prowincji Vancouver w grudniu 2016 r. Sprawcą był starszy samiec, który z wyraźną premedytacją zamordował dziecko broniącej je młodej samicy. Zachowanie takie znamy u innych gatunków (np. lwów) i zwykle tłumaczymy tym, że utrata potomstwa może skłonić matkę do ponownej aktywności seksualnej.

Biblioteka życia
Naukowcy zajmujący się genetyką planują stworzenie biblioteki sekwencji DNA wszystkich zamieszkujących Ziemię żywych organizmów. Liczbę rozpoznanych gatunków szacuje się na ok. 1,5 mln, toteż biblioteka taka zawierać będzie mniej więcej 200 petabajtów (1 petabajt ma 1015 bajtów) i praca nad jej skompletowaniem zajmie przypuszczalnie ponad 10 lat.

Wiedza i Życie 6/2018 (1002) z dnia 01.06.2018; Sygnały; s. 12