Shutterstock
Strona główna

Patronat WiZ: Śląski Festiwal Nauki Katowice

Śląski Festiwal NaukiArch. pryw. Śląski Festiwal Nauki
To jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Europie. Piąta edycja potrwa od 9 do 15 października.

Kiedy w 2016 r. organizowano pierwszą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE (ŚFN), trudno było przypuszczać, że będzie się on rozrastał w tak zawrotnym tempie i że tak szybko osiągnie europejski poziom. Obecnie jest to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Europie. Piąta edycja potrwa od 9 do 15 października, a publiczność zostanie zaproszona także w plener. Na sobotę 9 października zaplanowano nad Rawą uroczystą galę otwarcia festiwalu. W niedzielę 10 października impreza będzie się odbywała na bulwarach Rawy, w jej okolicach, na katowickim rynku, na ulicy Teatralnej oraz na pobliskich terenach kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Na kolejne dni – od 11 do 15 października – festiwal przeniesie się w przestrzeń internetową, a każdy dzień zostanie poświęcony innemu obszarowi wiedzy.

Strefy specjalne zajmują szczególne miejsce w przestrzeni festiwalowej. W tym roku można odwiedzić „Strefę Lema”, „Strefę miasta i wody”, „Strefę rodzinną”, „Strefę dostępności” oraz „Strefę COVID Impact”. „Strefę Lema” zaplanowano z okazji przypadających w tym roku setnych urodzin wybitnego polskiego pisarza i futurologa; w namiocie staną łaziki marsjańskie, robot humanoidalny, żyroskop oraz stanowiska VR, a nieopodal znajdzie się również mobilne stanowisko Planetarium Śląskiego w Chorzowie. „Strefa miasta i wody” to różnorodne aktywności dotyczące każdego aspektu przyjaznej przestrzeni publicznej. „Strefa rodzinna” powinna spodobać się najmłodszym uczestnikom ŚFN dzięki karuzeli weneckiej i piaskownicy. W „Strefie dostępności” przybliżone zostaną kwestie związane z dostosowaniem otoczenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. A motywem przewodnim „Strefy COVID Impact” będzie to, jak zdalność wpłynęła na nasze życie psychiczne, biologiczne, społeczne, technologiczne i kulturowe.

Na publiczność czekają dziesiątki wykładów, warsztatów, stanowisk pokazowych, wystaw, koncertów oraz spotkań z polskimi i zagranicznymi gośćmi specjalnymi. Pojawią się m.in. dr hab. Michał Rusinek – tłumacz, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej; prof. Zbigniew Izdebski – pedagog i seksuolog, autor książki Seksualność Polaków na początku XXI wieku; Artur Andrus – znany z działalności kabaretowej i konferansjerskiej; Wojciech Orliński – dziennikarz i pisarz, autor biografii Stanisława Lema; Arkady Paweł Fiedler – wnuk podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera, który kontynuuje podróżnicze tradycje swojej rodziny; Emilia Skirmutt – polska wirusolożka ewolucyjna doktoryzująca się obecnie na Oxford University; Bernadette Murphy – badaczka życia i twórczości Vincenta van Gogha; prof. Robin Dunbar – antropolog i psycholog ewolucyjny na Oxford University, specjalista od zachowań naczelnych.

Z ŚFN powiązane są konkursy OFF Science i POP Science. Przegląd Garażowych Wynalazków OFF Science, w którym poszukiwani i nagradzani są amatorzy tworzący w zaciszu swych piwnic, garaży, ogródków czy strychów autorskie koncepcje urządzeń lub innowacyjnych rozwiązań technicznych, znajdzie się w programie festiwalu już po raz czwarty.

Więcej informacji o festiwalu, któremu patronuje „Wiedza i Życie”, można znaleźć na stronie www. slaskifestiwalnauki.pl.

Wiedza i Życie 10/2021 (1042) z dnia 01.10.2021; Sygnały; s. 10