Strona główna

Drodzy Czytelnicy!

Czas szybko leci i oto ponownie mamy początek kolejnego roku. Niestety znowu niepewnego z powodu COVID-19. Miejmy jednak nadzieję, że epidemia w końcu wygaśnie i wrócimy do wszystkich ulubionych zajęć. A co oprócz walki z wirusami może nas spotkać? Na pewno nadchodzi metawersum (s. 42). W internecie zaistnieją rozmaite wirtualne światy, do których wejdziemy dzięki goglom VR. W taki sposób będziemy pracować, bawić się, zwiedzać czy robić zakupy. Przyszłość powinna przynieść także więcej informacji na temat pochodzenia pierwiastków (s. 30). Ten temat wciąż nie jest do końca poznany, a przecież gdyby nie fuzje jądrowe w gwiazdach, gdyby nie wybuchy supernowych i kolizje gwiazd neutronowych, nie byłoby ludzi. W rozwiązaniu różnych kosmicznych zagadek mają pomóc próbki sprowadzane z komet, asteroid, Księżyca, a nawet innych planet. Po latach zastoju wracamy do analiz na wielką skalę (s. 52).

Coraz lepsza staje się aparatura do łapania i analizowania zapachów, nad czym pracują polscy naukowcy. Z artykułu na s. 18 dowiedzą się Państwo m.in., z czego składa się zapach, co to jest panel ludzkich nosów i czy sztuczne nosy będą latać niedługo na dronach. A czy będziemy mogli zobaczyć w Polsce piękne zorze polarne? Okazuje się, że szanse na to rosną. O tym, jak powstają kolorowe wstęgi na niebie i podobne do nich zjawisko STEVE, piszemy na s. 46.

W numerze czekają na Państwa jeszcze artykuły o tym, z czego robiono dawniej kosmetyki (s. 72), jak wyglądały pierwsze drzewa na Ziemi (s. 34), czy nowo opracowany lek pomoże na chorobę Alzheimera (s. 57), jak żyją pewne nieurodziwe małpy (s. 60) oraz jak pozbyć się istot, które zatruwają nam życie, rujnując nasze zdrowie i niszcząc nasze jedzenie czy ubrania (s. 12). Pochylamy się nad problemem natręctw (s. 24) – ten tekst jest dla osób cierpiących w ukryciu oraz wszystkich, którzy nie rozumieją ich męczarni. Analizujemy również, dlaczego część ludzi odczuwa emocjonalny związek z gwiazdami filmu czy muzyki. Kiedy jednostronna relacja z idolem bywa tą jedyną, konsekwencje tego mogą być katastrofalne (s. 64). A właścicieli zwierząt z pewnością zainteresuje artykuł o fizjoterapii dla ich pupili (s. 66). Ulgę można przynieść w przypadku chorób ortopedycznych, geriatrycznych czy neurologicznych.

Wiedza i Życie 1/2022 (1045) z dnia 01.01.2022; Słowo od redakcji; s. 2