Bezlistne łodyżki na kępie mchu to sporofity, które będą wytwarzać tysiące zarodników. Bezlistne łodyżki na kępie mchu to sporofity, które będą wytwarzać tysiące zarodników. Shutterstock
Strona główna

Opowieści z mchu i paproci

Niepozorne i niewielkie gametofity paproci z charakterystycznym wcięciem, niekiedy upodabniającym je do serca.Shutterstock Niepozorne i niewielkie gametofity paproci z charakterystycznym wcięciem, niekiedy upodabniającym je do serca.
Mszaki rządziły kiedyś Ziemią. Co robią dziś?

Doświadczenie 1

Wsyp do połowy pojemnika na mocz warstwę czarnej ziemi ogrodniczej (najlepiej do kiełkowania). Obficie zwilż wodą, a jej nadmiar wylej z pojemnika. Zakręć i zostaw na parapecie na miesiąc. Sprawdź, czy coś na niej wyrosło.

Wyjaśnienie: Zarodniki mchów są dosłownie wszędzie – po upływie miesiąca powierzchnia wilgotnej gleby pokryje się zielonkawym nalotem lub niteczkami – to splątki mchu, z których po pewnym czasie wyrosną ulistnione łodyżki.

Doświadczenie 2

Wyrwij kawałek zwartego mchu (10 × 10 cm) porastającego betonowe płyty lub rozwijającego się przy drodze (nie rób tego w lesie – wiele gatunków leśnych mchów jest pod ochroną), najlepiej w pobliżu łąki lub nieużytku.

Wiedza i Życie 3/2022 (1047) z dnia 01.03.2022; Laboratorium; s. 74
Reklama