Strona główna

Drodzy Czytelnicy!

Europa jest w rozterce – od kogo importować ropę i gaz ziemny? Nie zapomniano przecież o kryzysie paliwowym, do którego doszło 50 lat temu wskutek zakręcenia kurka z ropą przez kraje zrzeszone w OPEC. Niestety, popyt na energię będzie rósł w kolejnych dekadach. Czy wystarczy nam surowców energetycznych? Skąd je wziąć? Czy ich wydobycie będzie się opłacało? A może warto inwestować w nowe metody wydobywcze? Temat ten podejmujemy na s. 16. Ciekawą alternatywą jest pozyskiwanie energii z naszych własnych ciał. Jak to zrobić i co można zasilać, opisujemy w artykule na s. 25. Inny trudny temat, nasuwający się w związku z wydarzeniami w Ukrainie, to moralność, której ewidentnie niektórym zabrakło. Na s. 57 zastanawiamy się więc, jak się ona formuje. Czy znaczenie mają tu wiara, życiowe doświadczenia, cechy osobowości, emocje? A może brak refleksji?

Po utracie bliskich cierpi nie tylko nasza psychika, ale i ciało.Zwiększa się np. prawdopodobieństwo chorób serca, infekcji czy nowotworów. Warto wtedy bardziej zadbać o swój organizm (s. 40). A jeśli chodzi o zdrowie człowieka, to innym interesującym tematem może być alergia, do której skłonność przekazywana jest genetycznie. Pewnie część czytelników zastanawia się nad tym, czy alergia została u nich prawidłowo rozpoznana, jak zanieczyszczenia środowiskowe wpływają na nasilenie objawów, jak się odczulić i czy warto przeprowadzić diagnostykę u dziecka, które chciałoby mieć psa lub kota. O tym i innych zagadnieniach związanych z alergią piszemy na s. 30.

Większość spożywanych napojów bazuje na roślinach i jest ich całkiem sporo. To nie tylko kawa i herbata. Czym można zastąpić np. mleko? Jakie zioła przydają się przy produkcji alkoholi? Warto martwić się przebarwieniem skóry po soku z marchwi? Czy w coca-coli znajduje się kokaina, a gin ma działanie przeciwmalaryczne? Lepiej jeść warzywa czy pić otrzymywane z nich soki (s. 51)? W numerze podejmujemy też temat, jak wyglądało najstarsze osadnictwo na naszych ziemiach. Co pozostało po pierwszych ludziach? Czy przejawiali duchowość? Kogo przedstawiały wykonane przez nich kamienne figurki (s. 44)? Analizujemy również skutki wytworzenia się w Europie trwałej populacji amerykańskich szopów praczy. Te drapieżniki są wprawdzie niewielkie, ale za to inteligentne i niezmiernie sprawne (s. 22).

Wiedza i Życie 6/2022 (1050) z dnia 01.06.2022; Słowo od redakcji; s. 2