Strona główna

Drodzy Czytelnicy!

Tego lata musimy się chronić i przed upałami, i przed deszczem. Z pewnością lepiej przeżyją Państwo tegoroczny skwar dzięki poznaniu sekretów termoregulacji, o czym piszemy na s. 18. W artykule odpowiadamy m.in. na pytania, co steruje ciepłotą naszego ciała, jak rozgrzewa się nasz mózg, czy wszystkim ludziom podczas upału jest tak samo gorąco, dlaczego u seniorów szybciej następuje odwodnienie, czy wzmożona potliwość to objaw chorobowy. A jeśli przyjdzie Państwu zmagać się z ulewami, prosimy zajrzeć do artykułu o deszczu na s. 22. Okazuje się, że przyczynił się on do stworzenia wielu wynalazków.

Jeśli komuś będzie za gorąco, a lubi lody, na s. 40 dowie się m.in., jak przygotowuje się poszczególne rodzaje mrożonych deserów, co zrobić, żeby były one smaczniejsze, jakie lody kosztują setki dolarów, czym jest zamrożenie mózgu i dlaczego do lodów dodaje się składnik o zapachu ludzkich fekaliów.

Wśród wakacyjnych tematów znalazły się również mierzeje. W artykule na s. 32 napisaliśmy, jak powstawały i co oznaczało to dla środowiska, gdzie istnieją największe mierzeje i czym jest tombolo. A jeśli kogoś zainteresuje, jak wiatr rzeźbi powierzchnię Ziemi, niech zajrzy na s. 12. Okazuje się zresztą, że w powietrzu unosi się nie tylko pył czy piasek, ale i DNA (s. 28). Jak wykorzystać to zjawisko? Czy przyczyni się ono do przełomu naukowego?

Jeśli ktoś wybiera się w Tatry, niech zajrzy na s. 10. Przedstawiamy tam kilkanaście gatunków roślin, które latem można zobaczyć na górskim szlaku. Spróbujmy je odnaleźć i zrobić im ciekawe zdjęcie. A w okolicach zbiorników wodnych może uda się Państwu zrobić ładną fotografię ważki. Jak rozpoznawać te owady, piszemy na s. 54. Mają one zresztą bardzo intrygujący rozród. Warto też wiedzieć, jak ludzie dawno temu się przemieszczali, z czego budowano drogi, jak wyglądały miejsca wypoczynku na szlaku, którędy te szlaki przebiegały i jakie niebezpieczeństwa czyhały tam na podróżników (s. 46).

Dla osób planujących wysypianie się mamy artykuł o świadomym śnie (s. 66). A gdyby tak w środku snu zdać sobie sprawę, że śnimy, i wykorzystać ten fakt do spełnienia zachcianek? Marzenia fantastów dziś stają się przedmiotem naukowych dociekań. A dla tych, którzy będą chcieli sięgnąć po trudniejszy temat, przygotowaliśmy artykuł o stanach skupienia materii (s. 62). Czy wiadomo, ile ich w końcu istnieje? I który jest najbardziej rozpowszechniony?

Wiedza i Życie 8/2022 (1052) z dnia 01.08.2022; Słowo od redakcji; s. 2