Strona główna

Drodzy Czytelnicy!

Mamy obecnie na świecie chaos energetyczny wywołany działaniami jednego państwa – Rosji. Nie wiadomo, jak będzie z dostępnością węgla, ropy i gazu. I nie jest to jedyny obszar, gdzie coś może zagrozić stabilności życia ludzi z wielu krajów. Na przykład, aby sparaliżować światowy handel, w tym dostawy surowców i żywności, wystarczy zablokować sześć cieśnin i dwa kanały morskie. To przez nie przepływają olbrzymie kontenerowce, będące niczym globalny pas transmisyjny, którym non stop przemieszcza się gigantyczna masa towarów produkowanych w jednym zakątku planety, a konsumowanych na jej drugim końcu. Kto kontroluje takie miejsca i co mówią o tym przepisy międzynarodowe (s.16)? Tego lata – niezmiernie skwarnego – mogliśmy też przekonać się na własnej skórze, że ocieplenie klimatu wskutek naszych działań to coraz bardziej palący problem. Musimy bardziej dbać o Ziemię, a mają w tym pomóc drony tropiące różne zanieczyszczenia, w tym te emitowane przez kominy (s. 54). Niestety nawał zmartwień i brudne powietrze mogą mieć przełożenie na wzrost liczby zawałów serca. Na s. 22 wyjaśniamy zatem, jak wygląda nowoczesne leczenie chorych, co zrobić, żeby nie mieć problemów z tym narządem, i jaki jest przebieg zawału w zależności od płci.

Ciekawe, czy obce cywilizacje (bo to przecież niemożliwe, że jesteśmy sami we wszechświecie) też niszczą swoje światy? O tym, co naukowcy robią, by namierzyć ślady pozaziemskiego życia, piszemy na s. 44. Człowieka zawsze fascynowało niebo, od wieków staraliśmy się więc być bliżej niego. Stawialiśmy np. coraz wyższe budowle i wiele z nich przeszło do historii. Które z nich mają teraz rekordową wysokość (s. 36)? Rekordy zdarzają się też w świecie płazów. Choć wydawałoby się, że są one całkowicie bezbronne, to jednak wykształcają zęby, pazury i trujące żebra. A niektóre niezwykle mocno zaciskają szczęki (s. 28).

Zagadki znajdziemy również w ludzkich mózgach. Czy wiedzą Państwo np., czym zajmuje się kora wzrokowa osób niewidomych (s. 50)? Z kolei na s. 58 piszemy, skąd bierzemy kwiaty w zimie, jaką mają symbolikę oraz o historii ich uprawy. Fascynującą przeszłość mają też dywany. Niestety bywają one domem dla szkodliwych dla nas organizmów (s. 64).

Wiedza i Życie 10/2022 (1054) z dnia 01.10.2022; Słowo od redakcji; s. 2