Strona główna

Drodzy Czytelnicy!

Życzymy Państwu wszystkiego dobrego w nowym roku. Zwłaszcza zdrowia, bo wirusy nie próżnują. W Polsce rośnie np. liczba przypadków grypy. Tygodniowo w listopadzie było to 120 tys. zachorowań i podejrzeń grypy. Tymczasem wg oficjalnych statystyk zapadalność na COVID-19 jest niska. W ostatnim dniu listopada odnotowano ok. 580 nowych zachorowań. Masowych testów jednak już się nie robi i prawdopodobnie co któryś przypadek „grypy” czy „przeziębienia” jest tak naprawdę zakażeniem SARS-CoV-2. Można się o tym przekonać, robiąc dla zaspokojenia ciekawości test na koronawirusa. I jakie jest wtedy zdziwienie, gdy zwykłe przeziębienie okazuje się COVID-19, chociaż objawy nie za bardzo na to wskazują. Uczulam więc, żeby zachować czujność. Niektórzy jeszcze nie chorowali. Może są odporni, a może dzięki przypadkowi.

Nie próżnują też bakterie. Zwiększa się liczba zakażeń szpitalnych. Według ekspertów w najbliższych latach w placówkach medycznych będą nas nękać głównie bakterie wieloantybiotykooporne. Niektórzy mówią, że w rozprzestrzenianiu się takich mikroorganizmów pomogły… rękawice ochronne stosowane przeciwko SARS-CoV-2. Personel medyczny używał np. kilku par rękawic i dodatkowo przyklejał je taśmą izolacyjną. Niestety wymiana kilku par była utrudniona i nie zawsze następowała odpowiednio często, co sprzyjało transmisji superbakterii.

Już od jakiegoś czasu wiemy, że guzy nowotworowe mogą być kolonizowane przez bakterie i że każdy typ nowotworu ma swój unikalny mikrobiom. Teraz naukowcy pokazali jeszcze (publikacja w „Nature”), że bakterie bytujące w zmianach w jamie ustnej i jelicie grubym sprawiają, że zainfekowane komórki wydzielają substancje hamujące aktywność układu odpornościowego. Skutkuje to tym, że nowotwór nie jest atakowany przez siły obronne organizmu i zwiększa się ryzyko przerzutu. To nie koniec złych wieści. Również grzyby mogą zasiedlać guzy nowotworowe. Badania opublikowane w „Cell” mówią o infekcji nimi w przypadku 35 różnych typów nowotworów na 17 tys. przebadanych. Guzy miały swój specyficzny skład gatunkowy grzybów i niektóre kombinacje obniżały szanse pacjenta na przeżycie. Zależność ta była najwyraźniejsza w przypadku raka piersi i jajnika.

Wiedza i Życie 1/2023 (1057) z dnia 01.01.2023; Słowo od redakcji; s. 2