Meteoryt Mundrabilla. Meteoryt Mundrabilla. Wikimedia Commons
Struktura

Meteoryty zdradzają tajemnice kosmosu

W obiektach tych odkryto występowanie nadprzewodnictwa.

Amerykańscy naukowcy (University of California, Brookhaven Laboratory) od dłuższego czasu zajmują się badaniami nadprzewodnictwa. Jest to zespół zjawisk, w wyniku których opór elektryczny materiału spada do zera. Ostatnio przyjrzeli się obiektom, które przywędrowały na Ziemię z kosmosu – meteorytom. Badanie takiego materiału jest dość trudne ze względu na jego skomplikowaną strukturę. Dlatego wykorzystano tu ultraczułą mikrofalową technikę spektroskopową. Do analiz wytypowano m.in. jeden z największych meteorytów na świecie, Mundrabilla, ważący 22 t. Znaleziono go w Australii w 1911 r. Drugi meteoryt – GRA 95205 – był znacznie mniejszy (niecałe 1,5 kg), a znaleziono go w 1995 r. na Antarktydzie. Zespół badaczy odkrył w nich nadprzewodzące fragmenty będące stopami ołowiu, cyny oraz indu.

Występujące w naturze materiały nadprzewodzące znajduje się niezmiernie rzadko, ale mają one bardzo istotne znaczenie, ponieważ uzyskiwane dane pozwalają rzucić światło na zjawiska w skali kosmicznej, takie jak tworzenie planet, powstawanie pól magnetycznych czy ruch naładowanych cząstek w przestrzeni kosmicznej.

Badania zespołu są unikatowe w skali światowej, ponieważ to dopiero drugi przypadek, gdy w materiale meteorytowym znaleziono fragmenty wykazujące nadprzewodnictwo. Dodatkowo pokazują one, że meteoryty nie są zwykłymi kamieniami spadającymi z nieba. Znajdujemy w nich fragmenty białek pochodzenia pozaziemskiego, a także materiały starsze od Układu Słonecznego.

Wiedza i Życie 5/2020 (1025) z dnia 01.05.2020; Sygnały; s. 11
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną