Sagan o sprawach ważnych

Sagan o sprawach ważnych

materiały prasowe

Książka „Miliardy, miliardy. Rozmyślania o życiu i śmierci u schyłku tysiąclecia” to zbiór esejów wielkiego popularyzatora nauki Carla Sagana dotyczących biologii, demografii, ochrony środowiska i innych istotnych tematów. Książkę wydano w USA rok po śmierci autora, była w pewnym sensie podsumowaniem jego osobistych poglądów, tym razem nie na tematy kosmiczne, ale zdecydowanie bardziej ziemskie.

Co ważne, nie jest to jakieś dzieło filozoficzne. Jest to raczej zbiór luźnych pogawędek kogoś, kto miał nie tylko olbrzymią wiedzę astronomiczną, ale też z wielu innych dziedzin. Można powiedzieć, że był on jednym z wielkich humanistów. Nie stroni w książce od tematów kontrowersyjnych, takich jak globalne ocieplenie, aborcja czy też odpowiedzialność człowieka za zbrojenia. Co ważne, wszystko opisuje w bardzo wyważony sposób, przedstawiając argumenty obu stron i pokazując, że pomiędzy bielą a czernią jest wiele odcieni szarości. W wielu miejscach zauważa się też mądry humor autora.

A jednak ostatnia część książki napawa smutkiem, bo jest swoistym testamentem, pożegnaniem z tym światem. W wieku 60 lat stwierdzono u Sagana mielodysplazję szpiku. Pomimo trzech przeszczepów szpiku (dawcą była siostra, której zadedykował książkę) dwa lata później zmarł. Ale w jakimś sensie jest nieśmiertelny – zaprojektowane przez niego złote płyty z przekazem od Ziemian znalazły się na pokładzie sond kosmicznych Voyager 1 i 2, które opuściły niedawno Układ Słoneczny.

Z czystym sercem mogę polecić tę pozycję każdemu, kto chciałby poznać poglądy jednego z najbardziej niezwykłych humanistycznych umysłów XX w.

Carl Sagan, Miliardy, miliardy. Rozmyślania o życiu i śmierci u schyłku tysiąclecia, przeł. Karolina Bober, Zysk i S-ka, Poznań 2019

Wiedza i Życie 3/2020 (1023) z dnia 01.03.2020; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną