Środowisko

Hełm dla komara

Dzięki zastosowaniu techniki druku 3D odkryto tajemnice komarzych „polowań”.

Człowiek jest dla komara źródłem pożywienia, a konkretnie krwi. Jednak samo ugryzienie to najmniejszy problem, z jakim przychodzi się nam zmierzyć. Znacznie gorszą sprawą jest to, że owady te są roznosicielami wielu naprawdę groźnych chorób, takich jak żółta febra, denga czy zika.

Okazuje się, że te niewielkie stworzenia są znacznie sprytniejsze, niż dotychczas sądzono. Przykładowo w Afryce rozpoznają one, kiedy człowiek rano wychodzi spod ochronnej moskitiery, dlatego zdecydowanie zmniejszyły częstotliwość polowania w nocy. Swoją aktywność nasilają za to od rana.

Strategii komarów z gatunku Aedes aegypti postanowił się przyjrzeć Clement Vinauger z Virginia Tech (USA). Jego najnowsze odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie „Current Biology”, dotyczą integracji zmysłu węchu oraz wzroku komarów. Okazuje się, że wykrycie lokalnego wzrostu stężenia CO2 uaktywnia wzrok owada, który poszukuje ciemnych obiektów mogących stać się jego ofiarami. Trzeba przyznać, że badacz zastosował w swojej pracy niesamowitą technologię, ponieważ wyposażył badane komary w drukowane techniką 3D hełmy (!), pozwalające na detekcję sygnałów neuronalnych.

Badania te mają duże znaczenie, ponieważ kolejne pokolenia komarów są coraz bardziej odporne na insektycydy. Rozpoznanie ich strategii polowania może pomóc w walce z nimi samymi, a co za tym idzie – z niebezpiecznymi chorobami dręczącymi ludzi.

Wiedza i Życie 9/2019 (1017) z dnia 01.09.2019; Sygnały; s. 14
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną