Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Struktura

Ecstasy: empatia i potencjał kliniczny

Naukowcy ze Stanford University i University of California w San Diego sprawdzili, jak substancja zaliczana do tzw. empatogenów wpływa na mózgi myszy. Wyniki ich eksperymentów mogą kiedyś posłużyć ludziom.

MDMA, znane jako ecstasy, zaliczane jest do tzw. empatogenów. To substancja psychoaktywna wywołujące uczucie bliskości emocjonalnej z innymi ludźmi oraz zwiększonej otwartości na nich. Dostępne raporty dotyczące wpływu MDMA na empatię w dużej mierze opierają się na anegdotycznych doniesieniach klinicznych, które często są subiektywne i nie zawsze poparte rygorystycznymi badaniami naukowymi. Dlatego naukowcy ze Stanford University i University of California w San Diego postanowili dokładnie sprawdzić, jak ecstasy będzie wpływała na mózgi myszy.

Najpierw podzielili gryzonie na dwie grupy i jednej zaaplikowali MDMA, a drugiej – środek czasowo wywołujący stan zapalny i ból w lewej tylnej łapie. Kiedy obie umieszczono w jednym pomieszczeniu, u myszy pod wpływem ecstasy występowało zjawisko opisywane w literaturze naukowej jako społeczny transfer analgezji. Polega ono na tym, że interakcja z osobnikiem doświadczającym bólu powoduje zmniejszenie wrażliwości na ból u obserwatora. Inaczej mówiąc, jest to forma empatii bólowej, gdzie obserwator „przejmuje” stan innego osobnika, ale w rezultacie sam robi się bardziej odporny na ból (jakby się z nim oswoił).

Naukowcy podali MDMA także zmodyfikowanym genetycznie gryzoniom służącym jako mysi model autyzmu. Zwykle wykazują one deficyty w zachowaniach społecznych, co również znajduje wyraz w zredukowanym społecznym transferze bólu. Jednak za sprawą ecstasy również one wykazywały empatię wobec cierpiących pobratymców. Wskazuje to na potencjalne zastosowania terapeutyczne MDMA w leczeniu zaburzeń społecznych takich jak autyzm.

Badacze wykorzystali również inne zmodyfikowane genetycznie myszy. Ich produkujące serotoninę neurony – znajdujące się w jądrze półleżącym mózgu (stanowiącym część układu nagrody) – zawierały białka reagujące na światło. Dzięki temu naukowcy mogli sterować wydzielaniem tego neuroprzekaźnika, bardzo ważnego dla zachowań społecznych. Okazało się, że gdy w tej strukturze mózgu myszy pojawiało więcej serotoniny, zwierzęta zachowywały się podobnie do tych, które były pod wpływem MDMA. Potwierdza to, że właśnie ten neuroprzekaźnik pełni kluczową funkcję w empatogennych efektach ecstasy, które pobudza jego wydzielanie.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną