Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 sierpnia o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 sierpnia o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Sierpień. Planety w blasku Słońca

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Choć sezon wakacyjny dopiero się rozkręca, powoli zmierzamy ku jesieni. Wskazują na to coraz krótsze dni i dłuższe noce. Na początku sierpnia dzień trwa od 4:56 do 20:28, pod koniec miesiąca skraca się niemal o dwie godziny, trwając od 5:45 do 19:27. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem również maleje, od 55,8° do 46,4°. Sierpniowe obserwacje na pewno będą udane. Czekają nas przecież niezawodne Perseidy. Ich maksimum spodziewamy się w tym roku w nocy z 12 na 13 sierpnia. Na obserwacje spadających gwiazd najlepiej wybrać się jak najpóźniej, gdyż ich radiant – obszar, z którego wydają się wylatywać – wschodzi w drugiej połowie nocy. Jednak już wkrótce po zmierzchu zobaczymy świetliste łuki przecinające niebo. W ciągu godziny możemy się spodziewać od 60 do nawet 180 spadających gwiazd. Zazwyczaj meteory powstają, gdy w atmosferę wpadają ziarenka kometarnego pyłu o rozmiarach ziarnka piasku. Czasem, gdy hamujący odłamek ma średnicę kilku czy kilkunastu centymetrów, obserwujemy spektakularny świetlisty bolid. Może i nam uda się upolować taki wyjątkowy widok?

Wędrówki planet

Merkurego (–0,1m) możemy poszukać w okolicach połowy sierpnia. Planeta będzie widoczna na porannym niebie w konstelacji Raka. Wenus i Mars towarzyszą w wakacje naszej gwieździe i nie można ich wygodnie obserwować. Jowisza (–2,4m) ujrzymy tuż po zachodzie Słońca w gwiazdozbiorze Wężownika. Wieczorem zobaczymy też Saturna (0,1m), który gości obecnie w Strzelcu. W drugiej połowie nocy możemy już szukać Urana (5,8m), widocznego na tle Barana. W pobliżu, w Wodniku, da się też zobaczyć Neptuna (7,9m). Pluton (14,2m) znajduje się najwyżej nad horyzontem późnym wieczorem i wtedy możemy go poszukać teleskopem na tle gwiazdozbioru Strzelca. Ceres (8,6m) odnajdziemy w sierpniu na wczesnowieczornym niebie w konstelacji Skorpiona.

Śladem Księżyca i planet

Już 10 sierpnia Księżyc zbliży się do Jowisza w Wężowniku. 12. dnia miesiąca Srebrny Glob odwiedzi Saturna w Strzelcu.

Wiedza i Życie 8/2019 (1016) z dnia 01.08.2019; Głowa do góry; s. 78
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną