materiały prasowe
Opinie

Dobrze o maxi sprawach

„Gorzka czekolada. Tom 2” to 13 opowiadań dla młodzieży w wieku 11–15 lat opisujących ważne dla młodych ludzi, aktualne, trudne sytuacje i wybory, z którymi spotykają się na co dzień. Zwykle niełatwo o nich powiedzieć rodzicom, a nauczyciele często ich nie zauważają.

Szacunek dla innych (tych o odmiennych zainteresowaniach, ciemniejszej skórze, upośledzonych), umiejętność postąpienia wbrew grupie, przeciwstawianie się (lub nie) powszechnemu hejtowi, unikanie ryzykownych zachowań, opanowanie agresji, brawura, która kończy się tragicznie, mieć czy być, być sobą czy dopasowywać się do kanonów urody i stylu życia promowanych w telewizji i na portalach społecznościowych. Jednym słowem – jak żyć w dzisiejszym świecie, gdzie kusi pieniądz, sława, marka i wygląd? Gdy zabiegani dorośli albo nie mają czasu dla dzieci, albo sami nie radzą sobie z codziennością.

Krótkie, wciągające historie wzruszają, bawią, śmieszą, przerażają, ale przede wszystkim prowokują do myślenia. Każde opowiadanie kończy rozmowa Ireny Koźmińskiej z psychologami: dr Teresą Jadczak-Szumiło bądź Jackiem Masłowskim, którzy wyjaśniają motywy zachowań bohaterów, analizują, dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się wydarzenia i co można było zrobić, żeby uniknąć błędów. Przy czym i opowiadaniom, i komentarzom daleko do nudnego dydaktycznego smrodku. Opowiadania są tak mocne, że nie trzeba moralizować. Tom zamyka spis wartości oraz alfabetyczny indeks pojęć psychologicznych i pokrewnych.

To nie tylko książka dla młodzieży, ale przede wszystkim pozycja obowiązkowa dla odpowiedzialnych dorosłych – rodziców, dziadków i nauczycieli. Duży plus za ładną oprawę graficzną.

Paweł Beręsewicz, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Kazimierz Szymeczko, Katarzyna Terechowicz, Gorzka czekolada. Tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019

Wiedza i Życie 5/2019 (1013) z dnia 01.05.2019; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną