Brodawki na ­kocim języku przybierają formę zakrzywionych haczyków. Brodawki na ­kocim języku przybierają formę zakrzywionych haczyków. turlakova / Shutterstock
Środowisko

Koci język

Gdy nie śpią, koty spędzają aż jedną czwartą czasu na pielęgnacji sierści. Utrzymanie czystości umożliwia im specyficzna budowa języka.

Ostatnio naukowcy dokładnie przyjrzeli się budowie kociego języka, używając tomografii komputerowej. Okazuje się, że jego powierzchnia jest szorstka niczym tarka, bo znajdują się na niej brodawki w kształcie zakrzywionych do tyłu haczyków. Zbudowane są one z białka zwanego keratyną, które wchodzi także w skład włosów i paznokci. Co więcej, okazało się, że haczyki mają zagłębienia działające niczym gruszka zasysająca ślinę. Gdy kot się myje, uwalniana jest z nich ślina, umożliwiająca dokładne wyczyszczenie futra, nawet w jego najgłębszych warstwach. Po opróżnieniu zbiorniczki napełniają się ponownie. Koci język zaopatrzony jest w mniej więcej 300 takich brodawek, tworzących unikalną szczotkę. Długość budujących ją haczyków ma ścisły związek z długością sierści. Wyjątek stanowią koty perskie. U nich brodawki są za krótkie, by zwierzę mogło dokładnie wyczyścić długą i gęstą sierść. Dlatego koty te muszą być regularnie szczotkowane przez właścicieli.

Wiedza i Życie 1/2019 (1009) z dnia 01.01.2019; Sygnały; s. 13
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną