materiały prasowe
Opinie

Matematyk o matematykach

Na lekcjach matematyki w szkole czy też na wykładach na studiach spotykamy wiele nazwisk skojarzonych z konkretnymi wzorami czy twierdzeniami. Rzadko kiedy dowiadujemy się o nich czegoś więcej. Owszem, każdy przerabiał twierdzenie Pitagorasa, ale kim był ten człowiek? Gauss, Fourier, Euler – czym się zajmowali poza myśleniem o matematyce?

Zadania przybliżenia nam tych postaci podjął się Ian Stewart. Trudno sobie wyobrazić kogoś bardziej predestynowanego do tego zadania. Autor jest zawodowym matematykiem, a jednocześnie znanym popularyzatorem nauki. Tym razem postanowił ukazać czytelnikom wielkich matematyków – od starożytnych aż do współczesnych. Stewart prowadzi nas przez krainę tej fascynującej nauki, opisując nie tylko dokonania każdej z wybranych postaci, ale też opowiadając o ich życiu. Uczeni nie są oderwani od rzeczywistości – są wśród nich postaci awanturników, ale też samotników. Mamy ascetów, ale też hedonistów, których życie upływało na imprezowaniu. Poznajemy długowiecznych, ale również Ewarysta Galois, którego życie przerwał pojedynek w wieku 21 lat.

Oczywiście można by dyskutować nad subiektywnymi wyborami autora. Mnie osobiście brakuje tutaj choćby naszego Stefana Banacha (też barwna postać) czy Stanisława Ulama, ale na szczęście o nich można poczytać w innych książkach.

„Krótka historia wielkich umysłów”, jak zresztą wiele pozycji Stewarta, jest dwupoziomowa. Autor przybliża czytelnikom dokonania uczonych, choć czasami trzeba mieć już nieco wiedzy matematycznej, aby zrozumieć tekst. Na szczęście można te trudniejsze fragmenty opuścić i skupić się tylko na części stricte biograficznej. Niezależnie jednak od tego, którą ścieżką podąży czytelnik, przygoda intelektualna jest gwarantowana.

Ian Stewart, Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła, przeł. Urszula i Mariusz Seweryńscy, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019

Wiedza i Życie 3/2019 (1011) z dnia 01.03.2019; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną