Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 marca o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 marca o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Marzec. Czas równowagi

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Nareszcie wiosna. Dzień, w którym Słońce przetnie równik niebieski, to w tym roku 20 marca, a nastąpi to o 22:58. Dni stają się już dłuższe od nocy – na początku miesiąca Słońce wschodzi o 6:23, a zachodzi o 17:15. Z końcem miesiąca dzień trwa o dwie godziny dłużej, bo od 6:14 do 19:08. Maksymalny kąt, pod jakim promienie słoneczne padają na ziemię, rośnie w marcu z 30,2° do 41,9°. Jedynym ciemniejszym punktem wśród tych dobrych dla nas wieści jest wiosenna zmiana czasu – 31 marca pośpimy krócej, bo wskazówki zegarów przesuwamy z 2 na 3 w nocy. Marzec otwiera nam możliwości obserwacji pierwszych wiosennych gwiazdozbiorów: choć wieczorami zobaczymy jeszcze zachodzącego Oriona, na wschodzie możemy się już witać z Lwem i niosącą jasny Kłos Panną. To z niej zdają się też wybiegać aktywne przez większą część miesiąca Wirginidy, których maksimum pojawia się zwykle w okolicy 24 marca (niestety w tym roku niedługo po księżycowej pełni).

Wędrówki planet

Merkurego (0,1m) można obserwować na początku miesiąca wieczorem. Planeta gości obecnie w Rybach. Wenus (–4m) zobaczymy rankiem na początku marca w Strzelcu, później planeta zbliży się już do Słońca. Czerwona Planeta, Mars (1,2m), świeci na tle widocznej wieczorem konstelacji Barana, a pod koniec miesiąca – Byka. Jowisza (–2m) możemy odnaleźć nad ranem w Wężowniku. Saturn (0,6m) jest widoczny w drugiej połowie miesiąca nad ranem w Strzelcu. Urana (5,9m) możemy poszukiwać tuż po zachodzie Słońca w Baranie. Neptun (8m) bawi obecnie w widocznym wczesnym wieczorem Wodniku. Plutona (14,3m) od wczesnego ranka w Strzelcu zaobserwuje tylko ten miłośnik gwiazd, który ma większy teleskop. Nad ranem w Wężowniku odnajdziemy Ceres (8,3m).

Śladem Księżyca i planet

Już 1 marca nad ranem Księżyc zbliży się do Saturna w Strzelcu. 11 marca Srebrny Glob odwiedzi Marsa w Baranie. 27 marca nasz satelita będzie widoczny w okolicy Jowisza w Wężowniku.

Wiedza i Życie 3/2019 (1011) z dnia 01.03.2019; Głowa do góry; s. 79
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną