Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 października o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 października o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Październik. Opozycja Urana

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Październik pozwala nam się wyspać. Noc z soboty na niedzielę 28 października potrwa bowiem dłużej – przestawiamy zegary z godziny 3:00 na 2:00. Dzień nie tylko się więc skraca, ale i poniekąd przesuwa: na początku miesiąca trwa od 6:37 do 18:14. Pod koniec miesiąca wschód i zachód Słońca zmieniają się na 6:30 i 16:09. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem maleje w październiku z 34,5° do 23,6°. Zmiana czasu umożliwi nam wcześniejsze podziwianie wieczornego nieba. Już ok. 18:00 zobaczymy wschodzącego Byka z czerwonym okiem Aldebarana, zachodzącego Wolarza z pomarańczowym Arkturem, a także unoszącą się nisko na niebie Rybę Południową, a w niej jedną z najjaśniejszych gwiazd po tej stronie nieboskłonu – Fomalhaut. W zenicie wciąż widzimy Deneba wraz z konstelacją Łabędzia. Z mniej stałych zjawisk w październiku warto zapolować na meteory. Na początku miesiąca z konstelacji Woźnicy będą wybiegały delta Aurygidy, później na niebie napotkamy Drakonidy i Orionidy – maksimum aktywności tego pochodzącego z komety Halleya roju możemy się spodziewać ok. 21 października. W końcu miesiąca możemy też spoglądać w pobliże widocznej od wczesnego ranka konstelacji Lwa, by natknąć się na mirydy Leo.

Wędrówki planet

Merkury i Wenus znajdują się obecnie bardzo blisko Słońca i nie da się ich obserwować. Marsa (–1,3m) możemy podziwiać wieczorem w konstelacji Koziorożca. Jowisz (–1,7m) jest widoczny na początku miesiąca wczesnym wieczorem w konstelacji Wagi. W pobliżu w Strzelcu odnajdziemy też Saturna (0,5m). Urana (5,7m) poszukajmy w Baranie. Planetę widać całą noc: 24 października znajdzie się w opozycji do Słońca. Neptuna (7,8m) obejrzymy do wczesnego ranka w Wodniku, Plutona (14,2m) – wieczorem w Strzelcu. Ceres jest obecnie zbyt blisko Słońca, by można ją było obserwować.

Śladem Księżyca i planet

11 października wkrótce po zachodzie Słońca zobaczymy wąziutki sierp Księżyca w Wadze w pobliżu Jowisza. 15 października Srebrny Glob przesunie się w stronę Saturna, z którym spotka się w Strzelcu. 18 października nasz satelita odwiedzi Marsa w Koziorożcu.

Wiedza i Życie 10/2018 (1006) z dnia 01.10.2018; Głowa do góry; s. 78
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną