Nazwa ­wirusa EBV pochodzi od Michaela Epsteina oraz Yvonne Barr, którzy odkryli go w 1964 r. Nazwa ­wirusa EBV pochodzi od Michaela Epsteina oraz Yvonne Barr, którzy odkryli go w 1964 r. Kateryna Kon / Shutterstock
Zdrowie

Groźny czy niegroźny?

Najpowszechniej występujący u ludzi wirus Epsteina-Barr (EBV), wywołujący tzw. chorobę pocałunków (mononukleozę zakaźną), jest przyczyną rozwoju chorób autoimmunologicznych.

Przeprowadzone badania wykazały, że osoby zarażone EBV wykazują znacznie większą skłonność do chorób autoimmunologicznych, w tym do zapadania na toczeń rumieniowaty, wywołujący intensywny stan zapalny w tkankach i narządach. Po raz pierwszy opisano także mechanizm biologiczny tego zjawiska.

Z pozoru niegroźny EBV (większość osób choruje bezobjawowo) w odpowiednich warunkach może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych schorzeń. Jedno z białek produkowanych przez wirusa – EBNA2 – oddziałuje z regionami w ludzkim DNA odpowiadającymi za rozwój tocznia i innych sześciu chorób autoimmunologicznych, m.in. stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów i cukrzycy typu 1. Niestety, na razie szczepionka na EBV nie istnieje. Naukowcy mają nadzieję, że kiedyś uda się ją opracować i zwalczy ona nie tylko wirusa, ale też choroby, które ten wywołuje, a zneutralizowanie przeciwciałami białka EBNA2 we krwi zapobiegnie ekspresji chorobotwórczych genów.

Wiedza i Życie 6/2018 (1002) z dnia 01.06.2018; Sygnały; s. 11
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną