Środowisko

Głazy poruszane przez fale

Siła oceanu nie przestaje zaskakiwać. Naukowcy donoszą, że potężne fale sztormowe są w stanie przesuwać głazy cięższe od nowojorskiej Statuy Wolności.

Zjawisko zaobserwowane na kamienistym wybrzeżu Irlandii przestrzega przed postępującymi zmianami klimatycznymi, których rezultatem są częste gwałtowne opady, wichury i sztormy. Ważący 620 t nabrzeżny głaz, odpowiadający masie 90 słoni indyjskich, podczas jednej zimy został przesunięty o kilka metrów. Takich ruchomych kamiennych kolosów na wybrzeżu Irlandii jest ponad tysiąc. Za ten niezwykły fenomen odpowiadają potężne fale sztormowe, smagające wybrzeże wyspy. Największe z nich mogą osiągać nawet 30 m wysokości! Metr sześcienny wody waży tonę, czyli mniej więcej tyle, ile żyrafa. Potężna siła kilkunastometrowych fal przesuwa bloki skalne milimetr po milimetrze. Ale woda odpowiada również za samą obecność olbrzymich głazów na wybrzeżu. To ona przeniosła je z dna oceanu na ląd.

Dzięki najnowszym metodom pomiarowym oraz danym historycznym naukowcy dokonali dokładnych obliczeń, które jasno wykazały, jak olbrzymia jest siła fal sztormowych. Otrzymane wyniki mogą przysłużyć się zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców rejonów nadmorskich. Pozwolą bowiem przewidzieć skutki działania oceanu w określonym czasie na nabrzeże i stojące na nim budynki.

Wiedza i Życie 3/2018 (999) z dnia 01.03.2018; Sygnały; s. 14
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną