materiały prasowe
Opinie

Błyskotliwa książka błyskotliwego autora o błyskotliwych ptakach

[…] Roa badał pranie na sznurze w ogrodzie sąsiadów Lorenza, kiedy go zawołano. Przyleciał, zabrawszy jedną, nietrudną do przeniesienia sztukę odzieży, a mianowicie majteczki. Dostał wtedy jakiś przysmak i skojarzył majteczki z pożywieniem. Odtąd, zgodnie z klasyczną teorią warunkowania, sam z siebie przynosił damską bieliznę, żeby wymieniać ją na smakołyki.

Ta anegdota to przykład raczej nietypowego w świecie zwierząt zachowania. Ale w przypadku kruków nawet w najdziwniejszych opowieściach jest sporo prawdy. To dlatego, że kruki, jak na inteligentnych indywidualistów przystało, bywają nieprzewidywalne.

Wybitny przyrodnik Bernd Heinrich, opierając się na wieloletnich obserwacjach, eksperymentach i własnych przeżyciach, zabiera czytelników w podróż do świata kruka, który stał się ulubionym bohaterem jego badań naukowych i książek. Heinrich spędzał miesiące w czatowniach, opiekował się kruczętami, odwiedzał udomowione ptaki, szukając praw, jakimi rządzi się ten gatunek, i różnic między kruczymi osobnikami. Badał też, jak kruk był odbierany w świecie ludzi, dlaczego stał się bohaterem mitów, baśni, przysłów i doczekał się wielu epitetów, nie zawsze pozytywnych.

Jedno jest pewne, kruki to stworzenia wyjątkowe, funkcja, jaką pełnią w ekosystemie – niepodważalna, a książka znakomita.

Bernd Heinrich, Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków, seria Menażeria, przeł. M. Szczubiałka, Czarne, Wołowiec 2018

Wiedza i Życie 3/2018 (999) z dnia 01.03.2018; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną