Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 marca o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 marca o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Marzec. Wiosna powraca

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Wraz ze zbliżającą się wiosną przychodzi też zmiana czasu przyjemniejsza dla skowronków: 25 marca po godzinie 2:00 w nocy od razu nadejdzie 3:00. Wstać więc trzeba będzie wcześniej niż zwykle… Ale jest i wiosna: w tym roku nadejdzie 20 marca o 17:15. Oznacza to, że pod koniec marca dzień będzie nareszcie dłuższy od nocy: gdy na początku miesiąca Słońce wstaje o 6:23 i znika pod horyzontem o 17:15, 31 marca obie te pory przesuną się na 6:14 i 19:08. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem rośnie w marcu z 30,3° do 42°, dzięki czemu do powierzchni Ziemi dociera coraz więcej energii słonecznej. Czas już wyruszyć na przywitanie wiosennych gwiazdozbiorów. Wieczorem wschodzą niewidziane od dawna Herkules, Wolarz i Panna. Ta ostatnia dostarczy nam również meteorów: ok. 23 marca możemy się spodziewać maksimum roju Wirginidów. Późnym wieczorem nad północno-wschodnim horyzontem powitamy mały, ale bardzo charakterystyczny klejnocik – konstelację Korony Północnej.

Wędrówki planet

Merkurego (–1,3m) dostrzeżemy w połowie miesiąca tuż po zachodzie Słońca w konstelacji Ryb. Od połowy miesiąca w jego pobliżu widoczna też już będzie Gwiazda Wieczorna, Wenus (–3,8m). Przed świtem możemy za to obserwować Marsa (0,8m). Od połowy nocy mamy też szanse na oglądanie Jowisza (–2m) widocznego na tle Wagi. Saturna (0,6m) również zobaczą raczej miłośnicy wczesnych pobudek: planeta jest widoczna przed świtem na tle konstelacji Strzelca. Uran zbliża się już do Słońca i po pierwszym tygodniu marca będzie niedostrzegalny. Również Neptun znajduje się już zbyt blisko Słońca i do końca miesiąca nie da się go obserwować. Pluton (14,2m) jest widoczny (rzecz jasna przez większy teleskop) od bardzo wczesnych godzin porannych w konstelacji Strzelca. Ceres (6,9m) możemy podziwiać do wczesnych godzin rannych wraz z gwiazdozbiorem Raka.

Śladem Księżyca i planet

7 marca nad ranem zobaczymy Księżyc obok Jowisza w Wadze. 11 marca Srebrny Glob odwiedzi Saturna w gwiazdozbiorze Strzelca. Nieopodal zaobserwujemy też Marsa. Wczesnym wieczorem 18 marca możemy spróbować odnaleźć młodziutki sierp naszego satelity w pobliżu Wenus i Merkurego.

Wiedza i Życie 3/2018 (999) z dnia 01.03.2018; Głowa do góry; s. 78
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną