Rzecz nazywa się Flyboard, czyli latająca deska. Choć wynaleziono ją na początku tej dekady, to już odbywają się mistrzostwa świata w akrobacji na tym dziwacznym sprzęcie. Ponieważ można się na niej unieść na wysokość nawet kilkunastu metrów ponad lustro wody (tylko na modelach o dużej mocy), dostarcza mnóstwa emocji. Flyboard to młodsze dziecko skutera wodnego. W powietrze unosi się dzięki dwóm strumieniom wody wyrzucanej pod dużym ciśnieniem. Woda tłoczona jest wężem i praktycznie tylko jego długość ogranicza zakres manewrów osobie wznoszącej się ku niebu na latającej desce. Rzecz nazywa się Flyboard, czyli latająca deska. Choć wynaleziono ją na początku tej dekady, to już odbywają się mistrzostwa świata w akrobacji na tym dziwacznym sprzęcie. Ponieważ można się na niej unieść na wysokość nawet kilkunastu metrów ponad lustro wody (tylko na modelach o dużej mocy), dostarcza mnóstwa emocji. Flyboard to młodsze dziecko skutera wodnego. W powietrze unosi się dzięki dwóm strumieniom wody wyrzucanej pod dużym ciśnieniem. Woda tłoczona jest wężem i praktycznie tylko jego długość ogranicza zakres manewrów osobie wznoszącej się ku niebu na latającej desce. J_UK / Shutterstock
Technologia

Gadżety dla aktywnych

W skrócie.

Co roku na świecie pojawiają się tysiące gadżetów – drobiazgów mających nam ułatwiać lub uatrakcyjniać życie. Gadżet z definicji musi być nowinką, usprawnieniem w nieoczywisty sposób zaspokajającym potrzebę, o której istnieniu mogliśmy nie wiedzieć jeszcze przed sekundą. Jedni uwielbiają gadżety, inni są odporni na ich urok, ale nawet ci drudzy muszą przyznać, że gdziekolwiek spojrzą, otaczają ich rozmaite techniczne błahostki, bez których trudno sobie dziś wyobrazić życie.

Od dawna wśród tych drobiazgów prym wiodą innowacje przeznaczone dla osób aktywnych czy uprawiających wszelakie sporty, choćby takie wiązanie narciarskie wymyślone 80 lat temu albo przerzutka rowerowa licząca już ponad 100 lat czy też tkanina polarowa, która debiutowała na rynku w 1981 r. Hasło twórców tego ostatniego wynalazku: „To, że do tej pory tego nie zrobiono, nie znaczy, że my nie możemy tego zrobić” – właściwie można uznać za motto całej branży drobnych udoskonaleń. Bo moda na gadżety dla aktywnych nie przemija. My wybraliśmy 17 według nas najbardziej zaskakujących, które pojawiły się w ostatnich latach. Może po ich obejrzeniu też coś Wam wpadnie do głowy. Trzeba pamiętać: dla prawdziwego innowatora nie ma żadnych granic. The sky is the limit, jak powiadają Amerykanie.

Wiedza i Życie 5/2018 (1001) z dnia 01.05.2018; Inne spojrzenie; s. 4

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną