Środowisko

Spa dla wielorybów

Rozwiązano zagadkę, dlaczego wale grenlandzkie zapuszczają się do kamienistych i ubogich w plankton zatok.

Wal grenlandzki żyje nawet 200 lat i osiąga ok. 15 m długości. Chociaż gatunek ten zamieszkuje przede wszystkim chłodne i bogate w zooplankton wody Arktyki, naukowcy od dawna obserwowali, że pojawia się również w cieplejszych, płytkich obszarach, niesamowicie ubogich w jego jedyne pożywienie. Baczni obserwatorzy nie mogli również przeoczyć wielu blizn pokrywających olbrzymie ciała waleni.

Biolog morski Sarah Fortune po raz pierwszy udokumentowała powód wizyt tych olbrzymich ssaków w nietypowych skalistych miejscach, wykorzystując do tego drony z kamerami. Zwierzęta podpływały do skał i ocierały się o nie. Wiele zostawiało tam gigantyczne płaty starego naskórka. Wcześniej podobne zachowania opisano już u innych waleni, np. bieług. Wszystkie walenie, u których je zaobserwowano, migrują do swoich ulubionych „wielorybich spa” nawet tysiące kilometrów.

Badacze sądzą, że regularne usuwanie wierzchnich warstw starej skóry pozwala im pozbyć się pasożytów. Według niektórych zmniejsza też opór hydrodynamiczny, czyli ułatwia poruszanie się w wodzie.

Wiedza i Życie 1/2018 (997) z dnia 01.01.2018; Sygnały; s. 12
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną