O GMO, glutenie i szczepionkach

O GMO, glutenie i szczepionkach

materiały prasowe

Gdybym miał wskazać kogoś spoza środowiska stricte naukowego, kto dysponuje dużą wiedzą na tematy związane z GMO, mój wybór zdecydowanie padłby na Marcina Rotkiewicza. Dlatego też z radością powitałem jakiś czas temu informację, że pisze o tym książkę. Znając pojawiające się przez lata jego publikacje na ten temat, wiedziałem, że podejdzie do tematu kompetentnie, sine ira et studio. I nie myliłem się. Zastrzegam, książka ta wymaga skupienia, bo jest naszpikowana istotnymi informacjami i danymi. Jednakowoż język jest wystarczająco prosty, aby wszystko zostało zrozumiane nawet przez kogoś, kto nie ma pojęcia o biotechnologii, genach czy środkach ochrony roślin. Rotkiewicz z dużą wprawą prezentuje szeroko rozpowszechnione mity, a następnie obala je jeden po drugim. Imponująca jest liczba cytowanych źródeł. Widać wyraźnie, że przez te wszystkie lata zdołał zgromadzić obszerną bibliotekę danych.

Dowiemy się z lektury, skąd w ogóle się wzięły organizmy znane jako GMO i na czym, na poziomie molekularnym, polega „montowanie” genów jednych organizmów w innych. Poznamy też naukowców, którzy się tym zajmowali, ale też tych, którzy od lat prowadzą krucjatę anty-GMO, takich jak prof. Gilles-Éric Séralini, którego publikacja z 2012 spowodowała olbrzymią falę nienawiści wobec GMO. Książka zawiera też sporo ciekawych informacji o działaniach organizacji Greenpeace w aspekcie upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Dowiemy się z niej także sporo o tym, kto i dlaczego blokuje uprawy tzw. złotego ryżu, który mógłby pomóc w rozwiązaniu problemu głodu na świecie.

Niejako bonusem są ostatnie rozdziały, w których autor prezentuje współczesne poglądy na dwa inne gorące tematy ostatnich lat: gluten i szczepionki. Po tę pozycję powinni sięgnąć zarówno zwolennicy GMO (aby uzbroić się w twarde argumenty naukowe), jak też przeciwnicy, którzy mogą skonfrontować swoją wiedzę z tym, co prezentuje druga strona. Jedno jest pewne – nikt nie przejdzie obok tej książki obojętnie.

Marcin Rotkiewicz, W królestwie Monszatana, Czarne, Wołowiec 2017

Wiedza i Życie 1/2018 (997) z dnia 01.01.2018; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną