Rekonstrukcja wyglądu grobu nr 43 – najbogatszego pochówku na nekropoli w Warnie. Widoczne jest wspaniałe złote wyposażenie wraz ze słynną złotą tulejką, umieszczoną przez współczesnych między udami zmarłego. Rekonstrukcja wyglądu grobu nr 43 – najbogatszego pochówku na nekropoli w Warnie. Widoczne jest wspaniałe złote wyposażenie wraz ze słynną złotą tulejką, umieszczoną przez współczesnych między udami zmarłego. Wikipedia
Struktura

Złoty fallus

Cmentarzysko w bułgarskiej Warnie słynie z tysięcy złotych przedmiotów i „grobu złotego penisa”. Przeprowadzone niedawno pierwsze kompleksowe badania zabytków przyniosły nowe ustalenia.

Nekropolę z epoki miedzi w Warnie nad Morzem Czarnym odkryto przypadkowo w 1972 r. podczas kopania rowu na kable. W trakcie kilkunastu lat wykopalisk odsłonięto ponad 300 grobów i kenotafów (grobów symbolicznych), ale nadal część cmentarzyska pozostaje nieprzebadana. Nagła śmierć wieloletniego badacza stanowiska Iwana Iwanowa w 2001 r. sprawiła, że znaleziska pozostały w większości nieprzeanalizowane i nieopublikowane.

Mimo to cmentarzysko w Warnie zasłynęło jako najstarsze stanowisko archeologiczne z występującymi masowo złotymi ozdobami.

Wiedza i Życie 9/2016 (981) z dnia 01.09.2016; Archeologia; s. 68