Szkotka Mary Somerville była jedną z pierwszych kobiet, które osiągnęły wielkie sukcesy w przyrodoznawstwie. Szkotka Mary Somerville była jedną z pierwszych kobiet, które osiągnęły wielkie sukcesy w przyrodoznawstwie. Scottish National Gallery
Człowiek

Mary Somerville: Pani uczona

Tę niezwykłą kobietę upamiętniają planetoida nr 5771, krater na Księżycu, wyspa Somerville w kanadyjskiej Cieśninie Barrowa na Oceanie Arktycznym, jak również kilka instytucji oświatowych i naukowych w Wielkiej Brytanii i Australii. O Mary Somerville pisze prof. Andrzej Kajetan Wróblewski.

Mało kto wie, że termin „scientist” został wprowadzony do języka angielskiego niecałe dwieście lat temu i że przyczyną była działalność naukowa Szkotki Mary Somerville, której publikacje wywarły spory wpływ na ówczesnych uczonych europejskich. W 1834 roku znany filozof z Cambridge William Whewell napisał na jej temat esej, w którym podkreślał, że dotychczas z powodu dominacji mężczyzn w nauce uczonego określano powszechnie terminem „man of science” – w luźnym tłumaczeniu „człowiek nauki”, co zupełnie nie odpowiadało sytuacji, gdy nauką zajmowała się kobieta.

Wiedza i Życie 9/2021 (1041) z dnia 25.08.2021; Uczeni w anegdocie; s. 70
Reklama