Leszek Zych / Polityka
Człowiek

Agnieszka Krzemińska laureatką konkursu Popularyzator Nauki 2022

Autorka pulsara Agnieszka Krzemińska wygrała w kategorii Media. Finalistką jest także druga nasza dziennikarka – Marta Alicja Trzeciak.

Agnieszka Krzemińska jest dziennikarką naukową pulsara i tygodnika POLITYKA. Ukończyła archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim i jest stypendystką na Freie Universität w Berlinie. Autorka książek „Miłość w starożytnym Egipcie”, „Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać” oraz „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”, za którą w tym roku otrzymała Złotą Różę – nagrodę przyznawaną wspólnie przez Festiwal Nauki w Warszawie, Instytut Książki i miesięcznik „Nowe Książki” za pozycję popularnonaukową wyróżniającą się rzetelnością i wybitną formą literacką.

Odbieram tę nagrodę jako przedstawicielka wszystkich, którzy zajmują się popularyzowaniem badania przeszłości głębokiej. Od lat wierzę, że jest ona nie tylko ciekawostkowa, lecz także ważna dla zrozumienia ewolucji cywilizacji, a tym samym ma wpływ na nas i nasze życie – mówiła w trakcie gali konkursu Popularyzator Nauki 2022 Agnieszka Krzemińska (nie mogła być obecna, ale wcześniej nagrano jej wypowiedź). – To bardzo nowoczesna nauka, którą zajmują się archeolodzy i przedstawiciele nauk ścisłych. O tym, jak bardzo jest na topie, świadczy tegoroczna Nagroda Nobla pierwszy raz w historii przyznana badaczowi przeszłości, Svante Pääbo, który zsekwencjonował genom neandertalczyka i zmienił nasze pojmowanie człowieczeństwa. Za wyróżnienie chcę podziękować nie tylko jury, ale i mojej redakcji – POLITYCE – która od 25 lat pozwala mi pisać o tym, jak fascynująca i ważna jest przeszłość.


artykuły Agnieszki Krzemińskiej możecie czytać tutaj
podkasty z jej udziałem znajdziecie tutaj

Marta Alicja Trzeciak to współpracowniczka pulsara, z wykształcenia lekarka weterynarii i dziennikarka. Z zawodu i pasji popularyzatorka nauk przyrodniczych oraz medycznych (POLITYKA, „Tygodnik Powszechny”, Crazy Nauka) i fact checkerka (Stowarzyszenie Demagog). Autorka książek popularnonaukowych („Czy słonie dają klapsy?”, „Laboratorium w szufladzie. Zoologia”) i recenzentka tychże (Mądre Książki). Wierzy, że dżdżownice będą pierwszymi bohaterkami kolonizacji Marsa.



Celem konkursu Popularyzator Nauki jest uhonorowanie osób, zespołów osób i podmiotów instytucjonalnych popularyzujących naukę wśród Polaków, przybliżających najnowsze wyniki badań, dzielących się wiedzą i pasją dociekania do prawdy. Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej, w ramach szerszego programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy.

Do 18. Edycji konkursu Popularyzator Nauki zakwalifikowano 84 zgłoszenia, z których następnie wybrano wąskie grono 17 finalistów w pięciu kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja i Media. Zgłoszenia oceniło jury pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, wiceprezesa Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletniego prezesa PAN. – Nauka jest kluczem do naszej przyszłości. Dobrą przyszłość mają przed sobą te społeczeństwa, które potrafią docenić znaczenie wiedzy dla szeroko rozumianego rozwoju. Jest takie żartobliwe powiedzenie, które być może państwo znacie, że wiarygodna wiedza to jest jedyne dobro, które się pomnaża przy dzieleniu. Myślę, że to rzeczywiście jest prawda – mówił podczas gali.

Tegoroczna edycja była bardzo różnorodna: niezwykłe tematy na popularyzację, nietradycyjne – ale też skuteczne metody dotarcia do odbiorcy z treściami naukowymi, niezwykli kandydaci, którzy często mimo młodego wieku mają już ogromne doświadczenie w popularyzacji i nieprzeciętne zasięgi – podsumował prof. Andrzej Katunin, uczestniczący w I turze oceny. – W konkursie zawsze doceniam pasjonatów oraz osoby ambitne i pomysłowe, i takich nie zabrakło również w tym roku. Ubolewam, że mogę zagłosować tylko na trzech kandydatów w kategorii, było tak wiele świetnych kandydatów. Ale cóż, takie są zasady konkursu.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu można znaleźć m.in. filozofa przyrody ks. prof. Michała Heller, neurobiologa prof. Jerzego Vetulaniego, autora telewizyjnych programów Wiktora Niedzickiego, popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego czy instytucje takie, jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Finaliści i laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2022:

Kategoria Animator:

  • Dagmara Bożek
  • Stanisław Łoboziak – laureat
  • Michał Młotek

Kategoria Naukowiec:

  • Paweł Gawłowski
  • Paweł Grzesiowski
  • Wiktor Kotowski – laureat
  • Tomasz Miller

Kategoria Zespół:

  • Letnie Spotkania z Nauką - Ewa, Marek i Wacław Kulczykowscy
  • Lubelski Festiwal Nauki – laureat
  • Trio z Krakowa - Karol Dudek-Różycki, Michał Płotek, Tomasz Wichur

Kategoria Instytucja:

  • Centrum Nauki i Techniki EC1
  • Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego
  • Stowarzyszenie WroSpace – laureat

Kategoria Media:

  • Redakcja Popularnonaukowa Akademickiego Radia LUZ Wrocław
  • Agnieszka Krzemińska – laureatka
  • Marta A. Trzeciak
  • Redakcja Magazynu Historycznego „Mówią Wieki”

Nagroda główna za całokształt działalności popularyzatorskiej:

  • dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. Doceniono go za niezależność, odwagę, umiejętność mówienia o trudnych zagadnieniach medycznych w sposób przystępny.

Nagroda pozaregulaminowa – wyróżnienie im. redaktora Tomasza Trzcińskiego „za wzorcową politykę informacyjną”:

  • Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży

Wyróżnienia:

  • Michał Młotek
  • Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego