Daniel Contreras/University of Florida / |||
Człowiek

Kultura Chavín: psychodeliki to skuteczna władza

Elity tej niewielkiej społeczności nie musiały stosować przymusu – wystarczyło zbudować rytuał tak potężny, że ludzie sami chcieli wierzyć w naturalność hierarchii i duchowe predyspozycje swoich przywódców.

Dwa tysiące lat przed Inkami, w wysokich partiach peruwiańskich And, rozkwitała tajemnicza kultura Chavín. Choć nie pozostawiła po sobie imperium, jej wpływ na rozwój cywilizacji w regionie był ogromny. Archeolodzy od dawna zastanawiali się, jak stosunkowo niewielka społeczność zdołała zorganizować tak rozbudowany system wierzeń i monumentalnej architektury. Teraz pojawiła się nowa odpowiedź.

Zespół badaczy z University of Florida, Stanford University, Universidad de Santiago de Chile i innych instytucji południowoamerykańskich odkrył w sercu świątyń Chavín de Huántar niewielkie rurki z kości. Analizy chemiczne wykazały obecność w nich nikotyny z dzikiego tytoniu oraz resztek nasion vilca – rośliny zawierającej silnie halucynogenne związki pokrewne DMT.

Najciekawsze jednak nie jest to, co zażywano, tylko gdzie i jak. Rurki znaleziono w wąskich pomieszczeniach wewnątrz świątyń, do których mogło wejść tylko kilka osób. Spotkania, które tam się odbywały, nie były otwarte. To była mistyka elity – ściśle kontrolowane wizje spowodowane narkotykami, do których dostęp miała tylko garstka wybranych. W ten sposób przywódcy kultury Chavín tworzyli atmosferę tajemnicy, wiedzy i wyłączności. Jak mówi jeden z autorów badania dr Daniel Contreras: „To był starannie wyreżyserowany rytuał, który miał wzmacniać autorytet i przekonanie, że władza pochodzi od sił nadprzyrodzonych”.

Wizje, muzyka z konchowych trąb, labirynty świątyń i monumentalna architektura łączyły się w całość, tworząc przekonujący świat, w którym hierarchia społeczna wydawała się czymś naturalnym, a nawet pożądanym. Elity nie musiały stosować przymusu – wystarczyło zbudować rytuał tak potężny, że ludzie sami chcieli wierzyć w naturalność hierarchii i duchowe predyspozycje swoich przywódców. Ideologia władzy może być równie skuteczna, co armia – zwłaszcza gdy działa na zmysły i duszę.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną