DNA potwierdza legendę
Przez setki lat społeczność Picuris Pueblo z Nowego Meksyku przekazywała z pokolenia na pokolenie historię swojego pochodzenia: ich przodkowie mieli być związani z wielką, starożytną cywilizacją Chaco Canyon – twórcami monumentalnych budowli w sercu południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Teraz, dzięki współpracy naukowców i członków społeczności, DNA potwierdziło tę pamięć ustną.
Naukowcy przeanalizowali genomy 16 osób pochowanych w Picuris w okresie od XI do XIX w. oraz 13 współczesnych członków plemienia. Wyniki były jednoznaczne: istnieje ciągłość genetyczna między dawnymi a współczesnymi mieszkańcami osady. Co więcej, przodkowie Picuris okazali się najbliżsi genetycznie mieszkańcom słynnego Chaco Canyon – centrum życia religijnego i politycznego regionu w pierwszym tysiącleciu naszej ery.
Wyniki te przeczą wcześniejszym hipotezom, jakoby w społeczności Picuris doszło do całkowitej wymiany ludności lub że przeszła ona dramatyczne załamanie demograficzne przed kolonizacją. U badanych nie wykryto też domieszki genetycznej pochodzącej od Atapasków (czyli przodków Apaczów i Nawahów), co przesuwa ich migrację na późniejszy czas, niż dotąd sądzono.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Picuris Pueblo oral history and genomics reveal continuity in US Southwest
Badanie, którego wyniki opublikowano w „Nature”, jest jednym z pierwszych, które łączą zaawansowaną paleogenetykę z lokalną wiedzą rdzennych społeczności i są wykonywane na ich warunkach. Członkowie Picuris nie tylko wyrazili na nie zgodę, ale aktywnie uczestniczyli w analizach i interpretacji wyników.
Jak podkreślają autorzy, ta współpraca pokazuje, że nauka może nie tylko odkrywać nowe fakty, ale też potwierdzać i wzmacniać tożsamość oraz historię społeczności, które przez wieki walczyły o prawo do własnej narracji. Dowodzi też, że współpraca z rdzennymi Indianami – nie zawsze sprzyjającymi badaniom ciał ich przodków – jest możliwa.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.