Shutterstock
Człowiek

Pulsar patronuje: Wybrano najlepszych łowców fałszywych informacji

Student ekonomii z Uniwersytetu Gdańskiego, studentka dziennikarstwa z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i student psychologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali laureatami 2. edycji ogólnopolskiego akademickiego konkursu fact-checkingowego „Detektor”.

W etapie i finałowym konkursu organizowanego przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Gdańskim, wzięło udział 15 studentów i studentek z całej Polski. Każdy uczestniczył w zajęciach przeprowadzonych przez Adama Majchrzaka – starszego analityka w Stowarzyszeniu Demagog oraz asystenta w IMDiKS. W trakcie spotkania zaprezentowano podstawowe i zaawansowane metody weryfikacji fałszywych treści w codziennej pracy fact-checkera. Studentki i studenci musieli rozwiązać 10 zadań związanych z weryfikacją informacji w sieci. Były one związane m.in. z dezinformacją rosyjską, fałszywymi informacjami o migracji, teoriami spiskowymi czy też specyficznym użyciem zaawansowanych technik weryfikacji w praktyce.


Rozwiązania zadań oceniło konkursowe jury, w którym zasiedli prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS i PAN), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (Uniwersytet SWPS i CEDMO), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Daniel Rząsa (Google News Lab), Karol Jałochowski (pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).

Laureatami konkursu „Detektor” zostali:

I miejsce – Andrzej Snopiński, student ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim
II miejsce – Julia Kaproń, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej
III miejsce – Filip Wilczyński, student psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim

Za pierwsze miejsce przewidziano płatny letni staż w stowarzyszeniu Demagog w połączeniu z monitoringiem. Za drugie miejsce – wakacyjne praktyki w portalu popularnonaukowym pulsar. A za trzecie – wizytę studyjną w Brukseli na zaproszenie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym JM rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatami Stowarzyszenia Demagog, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Komisji Europejskiej w Polsce, Polskiej Akademii Nauk, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, The Central European Digital Media Observatory (CEDMO), Google News Initiative, CyberDefence24 i pulsara.