Szymon Popławski/Berenike Project / pulsar
Człowiek

Antyczni mieszkańcy Berenike przyjęli do swojego panteonu Buddę

Odkryty w świątyni Izydy posąg twórcy religii indyjskiej został wykonany w Egipcie. To pierwsze takie znalezisko na terenie Imperium Rzymskiego.

Stanowisko Berenike (Barnis) znajduje się nad Morzem Czerwonym w Egipcie. Jest badane przez archeologów z Delaware University (USA) i z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW od kilkunastu lat. Stale dostarcza nowych dowodów na szerokie kontakty handlowe kolejnych mieszkańców Doliny Nilu z Indiami.

W III w. p.n.e. faraon Ptolemeusz II założył ten port z myślą, że będą do niego przywożone słonie afrykańskie ze środkowej Afryki. Polscy archeolodzy kilka lat temu znaleźli potwierdzenie – ząb trzonowy, fragmenty czaszek tych zwierząt i resztki zagrody, w której je trzymano po wyładowaniu ze statków i przed podróżą przez pustynię nad Nil. Pod koniec tego samego wieku moda na słonie w armii przeminęła i Ptolemeusze uczynili z Berenike punkt wyjścia do poszukiwań nowej trasy morskiej do Indii. To stąd ok. 130 r. p.n.e. wyruszył do Indii słynny podróżnik Eudoksos z Kyzikos, który po roku wrócił do Egiptu ze statkami pełnymi przypraw i szlachetnych kamieni.

Gdy Rzymianie zdobyli Egipt, nadal wykorzystywali port w Berenike w tym samym celu. Dowodzą tego znaleziska takie jak dzbany z pieprzem indyjskim, hinduska ceramika czy figurka wojownika. Dwa lata temu dr hab. Marata Osypińska z Instytutu Archeologii UW odkryła zaś, że zamożni Rzymianie w I i II w. trzymali w domach pochodzące z Indii makaki królewskie (Macaca mulatta) i czepkowe (Macaca radiata). Ich szkielety leżały na wielkim cmentarzysku zwierząt obok szczątków psów i kotów. Wszystkie małpki były troskliwie otulone tkaninami, a jednej przy głowie położono dwie muszle z Oceanu Indyjskiego.

Teraz biorący udział w wykopaliskach Rodney Ast z Heidelberg University natrafił na figurkę Buddy, świadczącą o tym, że do Berenike trafiały nie tylko hinduskie wytwory czy zwierzęta, ale też idee. Wokół głowy z koczkiem Budda ma nimb, ubrany jest w lekką szatę, a obok jego lewej stopy rośnie kwiat lotosu.

Kamienny posąg Buddy ma ok. 70 cm wysokości.Szymon Popławski/Berenike Project/pulsarKamienny posąg Buddy ma ok. 70 cm wysokości.

To pierwsze takie znalezisko na terenie Imperium Rzymskiego. W dodatku ten mający ok. 70 cm wysokości posąg został wykonany w Egipcie. Wskazuje na to nie tylko grecko-rzymska stylistyka, ale i kamień pochodzących z terenów dzisiejszego Stambułu w Turcji. Oznacza to nie tylko, że w świecie rzymskim praktykowano buddyzm, lecz także, że musiała to być w Berenike ugruntowana religia. A ponieważ znaleziska dokonano w świątyni Izydy, naukowcy kolejny raz przekonali się, że religie politeistyczne były otwarte na wprowadzanie do panteonu nowych bóstw.

Według dr. Mariusza Gwiazdy, posąg Buddy mógł powstać na zamówienie jednego z indyjskich kupców, którzy czasowo lub na stałe przebywali w Berenike.

Poza posążkiem archeolodzy znaleźli też dwie monety z II w. ze środkowo indyjskiego królestwa Satavahanas oraz inskrypcję w sanskrycie z czasów panowania cesarza rzymskiego Filipa Araba (244–249). Badacze sądzą jednak, że Budda może być od nich starszy.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną