Shutterstock
Człowiek

„Kobietą morza” człowiek się rodzi. A później jest jeszcze lepiej

Haenyeo to koreańska grupa kobiet z wyspy Jeju, która od stuleci zajmuje się nurkowaniem i połowem owoców morza. Ich ponadprzeciętne umiejętności zainteresowały badaczy z University of Utah.

Koreańskie pływaczki schodzą na głębokość kilku–kilkunastu metrów bez żadnego sprzętu do oddychania pod wodą. I robią to o każdej porze roku – nawet wtedy, gdy temperatura morza spada do kilku stopni. Rozpoczynają jako dziewczęta i kontynuują przez całe życie (także, gdy są w ciąży), aż do późnej starości.

Amerykańscy naukowcy chcieli się dowiedzieć, po pierwsze, czy u pływaczek praktykujących tę tradycję od wielu pokoleń doszło do wykształcenia jakichś adaptacji genetycznych. A po drugie – w jakim stopniu ich zdolności wynikają z progresywnego treningu. Uczeni zaprosili do badań trzy grupy: 30 Haenyeo (w dosłownym tłumaczeniu: „kobiety morza”), 30 nienurkujących, ale blisko z nimi spokrewnionych mieszkanek tej samej wyspy oraz 31 osób z Korei kontynentalnej (również niepraktykujących nurkowania).

Analiza sekwencji DNA oraz parametrów fizjologicznych ujawniła, że u pływaczek występują zarówno adaptacje genetyczne, jak i wydolnościowe związane z treningiem. Te pierwsze są przekazywane z pokolenia na pokolenie – osoba urodzona przez Haenyeo będzie miała w swoim genomie dane przystosowanie nawet wtedy, gdy sama nie nurkuje. Te drugie adaptacje rozwijają się w ciele i nie są dziedziczone – przekładają się jedynie na sprawność tej osoby, u której występują.

W genomie „kobiet morza” wykryto warianty odpowiedzialne za tolerancję na zimno, które zmniejszają ryzyko hipotermii podczas pływania w zimnej wodzie, a także ułatwiają dłuższe i głębsze nurkowania. Jeśli zaś chodzi o adaptacje fizjologiczne, to badacze ustalili, że u Haenyeo występuje efektywniejsza bradykardia po zanurkowaniu – ich serce spowalnia bardziej, niż w przypadku przeciętnych osób. Dzięki temu kobietom-nurkom łatwiej oszczędzać tlen podczas przedłużonego połowu.9*


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną