Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Mirosław Gryń / pulsar
Człowiek

Czy człowiek sam się udomowił, jak świnie, konie albo psy? Zaskakujące badania i wnioski

Bonobo: rysa na wizerunku małpich hippisów
Środowisko

Bonobo: rysa na wizerunku małpich hippisów

Nawet prof. Frans de Waal, który postrzegał najbliższych ewolucyjnie kuzynów człowieka za łagodnych, przestrzegał przed ich idealizowaniem. Czy wyniki najnowszych badań świadczą o tym, że ten gatunek dorównuje agresją szympansom zwyczajnym?

Za horyzontem genetyki, czyli o poziomym dziedziczeniu genów między gatunkami
Człowiek

Za horyzontem genetyki, czyli o poziomym dziedziczeniu genów między gatunkami

Brzmi to nieziemsko, ale jest w przyrodzie zaskakująco częste: geny mogą być dziedziczone nie tylko pionowo, po ojcu i matce, ale także poziomo – między organizmami odmiennych gatunków.

Paleogenetyka, czyli co skrywają nasze genomy
Człowiek

Paleogenetyka, czyli co skrywają nasze genomy

Nasze genomy to prawdziwe skarbnice zaginionych światów. Odczytaliśmy zaledwie pierwsze linijki tych dokumentów. Ale wiemy już, że proste i piękne scenariusze nie mówią całej prawdy.

Możliwe, że szympansy, słonie i psy udomowiły się same. Być może również inne gatunki zwierząt. A wśród nich człowiek.

Czasami błyskotliwe pomysły wpadają do głowy naukowcom w nietuzinkowych okolicznościach. Prof. Brian Hare, antropolog ewolucyjny z Duke University, doznał olśnienia, kiedy upojony alkoholem siedział w bani (saunie) na dalekiej Syberii. Działo się to dwadzieścia lat temu, gdy doktoryzował się na Uniwersytecie Harvarda. A do Rosji przyleciał z powodu niezwykłego eksperymentu – zainicjowanego przez dr. Dmitrija Bielajewa (zmarł w 1985 r.) i trwającego nieprzerwanie od 1959 r. w Instytucie Cytologii i Genetyki pod Nowosybirskiem.

Reklama