Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Człowiek

Kilkudniowy post zdrowotnie korzystny, ale nie dla każdego

Badacze z kilku europejskich uczelni postanowili sprawdzić, jak wpłynęłoby na organizm człowieka całkowite wstrzymanie się od posiłków przez 7 dni. Uwaga: pod medyczną kontrolą.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W historii ludzkiego gatunku okresy kilkudniowego głodu nie były niczym nadzwyczajnym. Do tej pory post jest zresztą praktykowany w wielu kulturach. Doświadczenia klinicystów pokazują też, że w przebiegu niektórych schorzeń (np. reumatoidalnego zapalenia stawów) okresowe restrykcje kaloryczne mogą nieść za sobą korzyści zdrowotne. Biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie, badacze z kilku europejskich uczelni postanowili sprawdzić, jak wpłynęłoby na organizm człowieka całkowite wstrzymanie się od posiłków przez 7 dni. Oceniali nie tylko podstawowe parametry kliniczne czy masę ciała uczestników badania, ale też rozszerzony profil molekularny (ok. 3 tys. białek), który odzwierciedlał stan funkcjonalny ich organów.

W projekcie wzięło udział 12 zdrowych wolontariuszek i wolontariuszy (5 kobiet i 7 mężczyzn). Przez tydzień żyli o samej wodzie. Już po 3 dniach postu ich organizm uruchomił nieaktywne wcześniej adaptacje metaboliczne. Polegały one np. na zwiększeniu stężenia białek kojarzonych z funkcjami ochronnymi w mózgu. Po 7 dniach głodu uczestnicy stracili średnio 5,7 kg masy ciała: spadek wynikał zarówno ze spalenia tkanki tłuszczowej, jak i beztłuszczowej masy ciała (ang. lean body mass), do której zalicza się np. mięśnie. Po zakończeniu postu tę drugą szybko (w ciągu 3 dni) udało się odbudować, redukcja tłuszczu zaś w dużej mierze się utrzymała.

Do tych rezultatów należy podejść z dużą dozą ostrożności i nie przekładać ich pochopnie na ogólnopopulacyjną praktykę dietetyczną. Są one kierowane przede wszystkim do lekarzy szukających terapeutycznych alternatyw dla pacjentów, którzy nie reagują na inne rodzaje leczenia, a obniżenie masy ciała jest u nich konieczne. Wolontariusze biorący udział w poście byli do badania nie tylko skrupulatnie kwalifikowani, lecz także monitorowani przez cały czas jego trwania oraz po jego zakończeniu.

Publikacja, która ukazała się w „Nature Metabolism”, podejmuje również próbę wyjaśnienia, dlaczego stosowane do tej pory metody leczenia dietą, były u niektórych – np. u epileptyków – skuteczne.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną