Shutterstock
Człowiek

Impulsywność zyskuje na znaczeniu

Okazało się, że jest stabilną i mierzalną cechą osobowości. A zatem pomocą w diagnozowaniu i terapii problemów takich jak ADHD, uzależnienia czy zaburzenia odżywiania

Impulsywność jest od lat przedmiotem sporów i kontrowersji na gruncie psychologii. Jedni uważają ją za istotny i trwały element wpływający na zachowanie człowieka. Inni twierdzą, że nie jest stabilną cechą osobowości, a jedynie chwilowym stanem psychicznym. Grupa naukowców z Institute of Psychology Chinese Academy of Sciences w Pekinie postanowiła przeprowadzić badanie, które pomogłoby tę kwestię rozstrzygnąć. Wzięło w nim udział 1676 uczestników, którzy wypełniali 48 różnych kwestionariuszy i testów behawioralnych mających mierzyć impulsywność. Część badanych powtórzyła je po 3 miesiącach. Wyniki opublikował zaś w najnowszym wydaniu „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Analiza wyraźnie wykazała, że słuszne jest pierwsze stwierdzenie na temat impulsywności. Okazało się, że istnieje ogólny jej czynnik (nazwany I), porównywalny do mierzonego testami ogólnego czynnika inteligencji (g). Okazał się on nie tylko stabilny w czasie, ale także lepiej przewidywał zachowania związane ze skłonnością do gwałtownych reakcji (np. kompulsywne zakupy czy korzystanie z mediów społecznościowych) niż dotychczasowe narzędzia pomiarowe. Oprócz tego badacze zidentyfikowali sześć specyficznych czynników impulsywności, takich jak poszukiwanie doznań czy wrażliwość na karę i nagrodę. Na podstawie uzyskanych wyników opracowano zaś nową skalę do pomiaru tej cechy – adjustable impulsivity scale, AIMS.

Opublikowane w „PNAS” badanie będzie mieć duże znaczenie nie tylko dla psychologów akademickich, ale także dla psychoterapeutów. AIMS może bowiem pomóc w diagnozowaniu problemów związanych z impulsywnością, takich jak ADHD, uzależnienia czy zaburzenia odżywiania. A także w opracowywaniu skuteczniejszych narzędzi terapeutycznych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.