NASA
Kosmos

Kiedy wzleciał Ranny Ptaszek

Był pierwszym komercyjnym satelitą komunikacyjnym i pierwszym, który zapewnił bezpośredni i niemal natychmiastowy kontakt między Europą a Ameryką Północną. Intelsat I (znany również jako Early Bird) został wystrzelony na orbitę przez NASA 6 kwietnia 1965 r.

Został zbudowany dla Communications Satellite Corporation (COMSAT) przez Space and Communications Group of Hughes Aircraft Company. Jako satelita synchroniczny miał istotną zaletę: był „unieruchomiony” nad ziemią, co możliwiało to śledzenie naziemne bez konieczności stosowania skomplikowanych anten. Aby utrzymać statyczne położenie względem osi Ziemi, Intelsat I musiał być umieszczony bezpośrednio nad równikiem. Ponieważ został wystrzelony na północ od równika z przylądka Kennedy'ego, konieczne były pewne precyzyjne manewry. Zostały one wykonane ze stacji naziemnej znajdującej się w Andover w stanie Maine.

Intelsat I aktywowano 28 czerwca 1965 r. Zgodnie z projektem miał działać ok. 18 miesięcy. Na emeryturę przeszedł jednak dopiero w styczniu 1969 r., ale w czerwcu tego roku został ponownie aktywowany podczas misji Apollo 11. Uczestniczył więc w transmisji lądowania człowieka na Księżycu. Dwa miesiące później COMSAT umieścił go w rezerwie orbitalnej. I znów przerwano mu odpoczynek ­– został na krótko przywrócony do użytku z okazji 25-lecia istnienia. Obecnie jest nieaktywny.

____________________________________________

źródło: NASA