Merkury podobnie jak Ziemia ma globalne pole ­magnetyczne z biegunami położonymi tuż obok osi obrotu planety. Merkury podobnie jak Ziemia ma globalne pole ­magnetyczne z biegunami położonymi tuż obok osi obrotu planety. Shutterstock
Kosmos

Burze na Merkurym

Szczęśliwy zbieg okoliczności umożliwił nam bliższe poznanie kosmicznej pogody na najmniejszej planecie Układu Słonecznego.

Choć publikacja opisująca wyniki badań ukazuje się dopiero teraz, dane zebrano w 2015 r. W tym czasie, między 8 a 18 kwietnia, Słońce wysłało w przestrzeń kosmiczną kilka koronalnych wyrzutów masy – ogromniej ilości zjonizowanej materii. Jednocześnie do końca zbliżała się już misja okrążającego Merkurego MESSENGER-a, który ostatecznie uderzył w planetę 30 kwietnia. Na szczęście wcześniej udało mu się zmierzyć, jaki wpływ miała rozpędzona materia słoneczna na tamtejsze pole magnetyczne. Jak się okazuje, w pobliżu Merkurego doszło do prawdziwej burzy geomagnetycznej, w trakcie której zaburzeniu uległ np. merkuriański prąd pierścieniowy, obiegający zwykle planetę. Niestety, nie towarzyszyły jej najpiękniejsze objawy oddziaływania między Słońcem a planetą, czyli zorze polarne – do ich wystąpienia niezbędna jest bowiem obecność atmosfery.

Wiedza i Życie 5/2022 (1049) z dnia 01.05.2022; Sygnały; s. 9