Skład wenusjańskiej atmosfery, złożonej głównie z dwutlenku węgla, sprawia, że temperatura na powierzchni planety sięga 464°C. Skład wenusjańskiej atmosfery, złożonej głównie z dwutlenku węgla, sprawia, że temperatura na powierzchni planety sięga 464°C. NASA/JPL - Caltech
Kosmos

Przekorna siostra Ziemi

Dlaczego Wenus obraca się tak wolno i w dodatku w nietypową stronę?

Choć planetarną sąsiadkę Ziemi określa się często mianem jej siostry, planety różni wiele cech. Większość odmienności wiąże się z atmosferą Wenus. A jest to atmosfera bardzo gęsta – jej masa przewyższa ponad 90 razy masę atmosfery Ziemi. Nic dziwnego, że to ją podejrzewa się o doprowadzenie do kolejnej niezwykłej cechy planety, czyli jej superpowolnego obrotu. Jeden obrót wokół osi zajmuje Wenus aż 243 ziemskie doby, w dodatku planeta wiruje w kierunku przeciwnym do obrotu pozostałych planet i jej ruchu orbitalnego. Dlaczego?

Jak wynika z hipotezy przedstawionej niedawno w „Nature Astronomy”, siły pływowe Słońca powinny ustawić Wenus w rotacji synchronicznej, w której jeden obrót wokół osi trwałby wenusjański rok, czyli niecałe 225 dni – podobnie krąży wokół Ziemi Księżyc. Jednak rotacji synchronicznej Wenus zapobiegają superszybkie i silne wiatry wiejące w górnych warstwach jej atmosfery – obiegają one planetę raz na cztery ziemskie doby. Masa tej ruchomej części atmosfery jest tak duża, że znacząco zmienia ruch całej planety.

Wiedza i Życie 6/2022 (1050) z dnia 01.06.2022; Sygnały; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziwna siostra Ziemi"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną