Wrzesień. Pora na jesień
Kolejny koniec lata za nami. Jesień zaczyna się w tym roku 22 września o 14:43. Od tej chwili dni będą się robić krótsze od nocy: na początku września dzień trwa jeszcze od 5:48 do 19:23, ale pod koniec miesiąca pory wschodu i zachodu Słońca przesuwają się odpowiednio na 6:36 i 18:15. Maksymalna wysokość naszej gwiazdy maleje z 45,8° do 34,7°. Jak korzystać z dłuższych nocy? Oczywiście obserwując niebo. Widzimy na nim przemianę pór roku: wieczorem ku zachodowi chylą się już Trójkąt Letni i typowo letnie konstelacje Koziorożca, Ryby Południowej i Strzelca. Za to coraz wyżej na wschodzie zobaczymy Pegaza z Andromedą, Ryby i Barana. Miłośnicy wczesnoporannych wrażeń mogą się wybrać na obserwacje częściowego zaćmienia Księżyca. Zjawisko przebiegnie 18 września i potrwa od 4:14 do 5:16. Niestety, nie będzie zbyt spektakularne: w maksimum zaćmienia o 4:45 cień Ziemi zasłoni ok. 8% księżycowej tarczy. 9–10 września możemy liczyć na maksimum słabego roju epsilon Perseidów. Jak sama nazwa wskazuje, spadające gwiazdy będą wybiegały z okolic gwiazdozbioru Perseusza.
Wędrówki planet
Merkurego (–0,2m) zobaczymy na początku września nad ranem w konstelacji Lwa. Wenus (–3,8m) możemy poszukać pod sam koniec miesiąca na jasnym niebie tuż po zachodzie słońca. Planeta będzie widoczna na tle Wagi. Marsa (0,6m) odnajdziemy w drugiej połowie nocy. Planeta znajduje się obecnie w Byku, a pod koniec miesiąca odszukamy ją w Bliźniętach. W pobliżu Marsa zobaczymy jasnego Jowisza (–2,2m). Saturn (0,6m) znajdzie się 8 września w opozycji, można więc go będzie oglądać całą noc. Urana (5,7m) i Neptuna (7,8m) da się obserwować niemal przez całą noc w gwiazdozbiorach Byka i Ryb. 21 września Neptun znajdzie się w opozycji do Słońca. Ceres (8,4m) jest widoczna wczesnym wieczorem w konstelacji Strzelca.
Śladem Księżyca i planet
Wieczorem 17 września zobaczymy Księżyc koło Saturna w Wodniku. 23. dnia miesiąca spójrzmy na Srebrny Glob odwiedzający Jowisza w Byku. 25 września nasz satelita zbliży się do Marsa w Bliźniętach.