Opinie

Drodzy Czytelnicy!

Wszyscy się teraz zamartwiamy. Albo o dzieci, które uczą się on-line (przeważnie nieefektywnie), albo o utratę pracy, albo o swoje zdrowie. Teoretycznie optymistom powinno być lżej. Ale nie są oni do końca bezpieczni, o czym pisze Agata Cieślik. Okazuje się bowiem, że wiara w lepsze jutro może oznaczać niebezpieczne konsekwencje, w tym zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19. Z tekstu dowiadujemy się też, jaka jest zależność między wiekiem a optymizmem, czy optymizm jest dziedziczny i czy da się go badać u zwierząt.

Zapewne w lepsze jutro wierzyli przed 20 tys. lat ludzie, którzy pierwsi wyruszyli ku Ameryce. O tym, jak tam dotarli, kim byli i gdzie dalej podążyli, opowiada z pasją Andrzej Hołdys. Niewątpliwie zmienili oni świat, ale takie procesy nadal zachodzą. Człowiek m.in. wytycza granice i tworzy bariery. Niestety, gdy przybierają one fizyczną postać, wpływają i na ludzi, i na zwierzęta. Historia pokazuje, że konsekwencje ich pojawienia się mogą być katastrofalne. Omawia to Katarzyna Kornicka- -Garbowska w swoim artykule „Ogrodzony świat”. Świat zmienia się też na inne sposoby. Powstają np. drony, nowi królowie przestworzy, które biorą udział w wojnach i wpływają na ich przebieg (artykuł Roberta Czuldy), czy coraz szybsze i coraz bardziej ekologiczne pociągi, potrafiące pędzić z prędkością 600 km/h (pisze o tym Mirosław Dworniczak).

Dla osób zainteresowanych medycyną mamy tekst o zastosowaniu w tej dziedzinie metali szlachetnych i kamieni szlachetnych. Oczywiście sprawdzone i skuteczne zastosowania, a nie wymyślone i życzeniowe, jak w medycynie alternatywnej. Warto również zapoznać się z artykułem o progerii, czyli okrutnej chorobie genetycznej, która szybko zamienia dzieci w starców, oraz o ślinie mogącej mieć nietypowe zastosowania. Z kolei miłośników astronomii z pewnością zainteresuje pustynia Atakama, najbardziej niezwykłe i nieziemskie miejsce na naszej planecie, które przyciąga badaczy życia i gdzie działa najwięcej obserwatoriów astronomicznych.

Redaktor naczelna dr n. biol. Olga Orzyłowska-Śliwińska

***

„Wiedza i Życie” jako e-wydanie

Nasze pismo jest dostępne w większości sklepów internetowych oferujących e-prasę w postaci wydania elektronicznego. E-wydanie „Wiedzy i Życia” jest dokładnym odwzorowaniem pisma w formacie PDF. Wszystkie poniższe sklepy oferują możliwość zakupu pojedynczych numerów, a wybrane – także prenumeraty: publio.pl, virtualo.pl, nexto.pl, e-kiosk.pl, egazety.pl, empik.com.

Wiedza i Życie 2/2021 (1034) z dnia 01.02.2021; Słowo od redakcji; s. 2