Opinie

Ciekawostki genetyczne

Genetycy nie próżnują. Jak już mają nowoczesne narzędzia badawcze, to ochoczo biorą się do wyjaśnienia najróżniejszych zagadnień. Niedawno odkryli, że kształt nosa zależy od czterech genów. Dowiedli tego, analizując DNA około 6 tys. osób i porównując wyniki z charakterystycznymi cechami wyglądu. Okazało się, że szerokość nozdrzy zależy od genów GLI3 i PAX1, odpowiedzialnych za rozwój chrząstki. Gen DCHS2, także wpływający na chrząstkę, rzutuje na spiczastość nosa. Z kolei aktywność RUNX2, sterującego rozwojem kości, ma związek z szerokością kości nosowej. Udało się też ustalić, że jest jeszcze jeden ciekawy gen, od którego zależy wygląd naszej twarzy – to EDAR, mający wpływ na kształt podbródka. Badania te mogą się przydać przy rekonstrukcji wyglądu twarzy na podstawie próbek materiału genetycznego.

Inni genetycy wzięli się za żyrafę kenijską i ustalili, że ma ona specyficzne warianty aż 70 genów. Połowa z nich odpowiada za wzrost organizmu, m.in. szkieletu i układu krążenia, których rozwój musi współgrać zwłaszcza w żyrafiej szyi. Dla przypomnienia – żyrafy, chociaż ich szyje są o wiele dłuższe niż nasze, mają w tej części ciała tak jak ludzie siedem kręgów. U człowieka mutacje wspomnianych 70 genów skutkują nieprawidłowym rozwojem kośćca i układu krążenia.

Ale z pewnością istotniejsze wydadzą się Państwu kolejne badania, mianowicie te nad problemem, dlaczego niektóre osoby chorujące na czerniaka nie reagują na terapię zwiększającą aktywność ich układu odpornościowego, którego zadaniem ma być zniszczenie komórek nowotworowych. Naukowcy wykryli w DNA pacjentów 60 odpowiadających za to zmian epigenetycznych (sekwencja DNA nie ulega zmianie, za to są dołączane do niego różne cząsteczki „wyłączające” lub „włączające” geny). Zmian takich nabywamy w ciągu całego życia, a zależy to od różnych czynników, np. diety czy nałogu tytoniowego.

Wiedza i Życie 7/2016 (979) z dnia 01.07.2016; Słowo od redakcji; s. 2