Opinie

Drodzy Czytelnicy!

Liczba zachorowań na COVID-19 znacznie się zmniejszyła i wszyscy marzą o spokojnym wakacyjnym wypoczynku. Mam nadzieję, że nie jest to cisza przed burzą, czyli przed kolejną falą, w której głównym bohaterem stanie się wariant indyjski. Uważajmy więc i nie lekceważmy przeciwnika. Ja np. usłyszałam ostatnio, że wkładanie maski do zatłoczonego małego busika to wyraz nadgorliwości. Pan nawet obrzucił mnie pogardliwym spojrzeniem i nie dostosował się do zaleceń. Jednak przeświadczenie o świetnej odporności własnego organizmu może być bardzo złudne. Koronawirusy potrafią zaatakować niespodziewanie. Nasza redakcja jest tego przykładem. Wysportowana zdrowa osoba w średnim wieku długo zmagała się z chorobą. I nie była to zwykła grypa, jak twierdzą nonszalancko antycovidowcy. Pojawiły się długotrwałe osłabienie, zaburzenia koncentracji i niedokrwienie serca. Chyba lepiej tego uniknąć, a jeśli za nic mamy własne zdrowie, to chociaż nie narażajmy innych. Więcej o możliwych powikłaniach po koronawirusie piszemy w artykule „Długi ogon covidowy”.

Na wakacje oczywiście pojechać należy, żeby zregenerować siły. Jeśli wsiądą Państwo w pociąg, warto wiedzieć, iż w Europie sukcesywnie wdrażany jest system ERTMS, polegający na tym, że to maszyna nadzoruje człowieka („Zautomatyzowana kolej”). Gdy ktoś ruszy w góry, niech zwróci uwagę na pewne elementy pogody, by nie dać się niemile zaskoczyć („Pogoda dla odważnych”). Z kolei podczas odpoczynku na Półwyspie Helskim prosimy zajrzeć na str. 34, bo region ten ma bardzo ciekawą i zaskakującą historię, także militarną. Dla zainteresowanych obronnością przygotowaliśmy też artykuł o Żelaznej Kopule.

Uważajmy nie tylko na niebezpieczne warunki atmosferyczne, ale i na wszelakiej maści oszustów, którzy wciąż znajdują nowe sposoby, by zyskać jakieś korzyści – w tym tych internetowych („Syndrom suma”). Jeśli ktoś planuje wziąć się za siebie po związanym z pandemią braku ruchu, może poczytać, co naukowcy sądzą o diecie niskowęglowodanowej („Tłusta dieta”). Z kolei miłośników fizyki z pewnością zainteresuje artykuł o grawitacji, a pasjonatów historii – tekst o tym, jak polowały kobiety w paleolicie.

Przypominamy również, że na wiz.pl udostępniamy w ramach prenumeraty cyfrowej ostatnie pięć roczników naszego pisma. To niemal 3 tys. artykułów z lat 2016–2021.

Wiedza i Życie 7/2021 (1039) z dnia 01.07.2021; Słowo od redakcji; s. 2