Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Środowisko

Nanjinganthus

Trwają badania nad genezą roślin kwiatowych. Pojawiły się one przynajmniej 175 mln lat temu.

Jeszcze w ub.r. przyjmowano, że rośliny kwiatowe pojawiły się ok. 135 mln lat temu, we wczesnej kredzie. Co prawda niektórzy badacze, jak prof. David Winship Taylor z Indiana University Southeast, uważali, że to zdarzenie nastąpiło już w jurze, ale nie spotykano we wcześniejszych warstwach geologicznych wyraźnie zachowanych kopalnych kwiatów czy ich fragmentów. W grudniowym numerze eLife ukazał się jednak artykuł, który polemizuje z dotychczas przyjętymi poglądami dotyczącymi początku pojawienia się kwiatów na Ziemi. Kopalne rośliny, które znaleziono w prowincji Nanjing we wschodnich Chinach w formacji skalnej South Xiangshan, zostały dokładnie przebadane przez międzynarodowy zespół naukowców z Chin, Australii i Hiszpanii. Już na pierwszy rzut oka wyglądały na kwiaty, ale naukowcy zyskali pewność, dopiero kiedy odkryto również kopalne zalążki roślin oraz odciski płatków. Nazwali je Nanjinganthus. Datowanie określiło wiek znaleziska na 175 mln lat.

Jak uważa polski paleontolog prof. Jerzy Dzik, geneza roślin kwiatowych wciąż pozostaje tajemnicą. Elementy budowy ich pierwotnych pyłków czy zarodni nasuwają przypuszczenie, że kwiaty spokrewnione są z sagowcami, ale wciąż brakuje wiążącego ogniwa tego etapu ewolucji. Najbardziej pierwotnymi kwiatami spośród żyjących dzisiaj są magnolie. Badacze nie znaleźli jednak wyraźnych podobieństw między nimi a Nanjinganthus.

Dwie cechy ułatwiły kwiatom stopniowe opanowywanie lądów. Jedną z nich było wypracowanie szybkiej metody zaopatrywania nasion w pożywienie, dzięki czemu cykl reprodukcyjny trwał u nich kilka tygodni, a nie jak w starszych ewolucyjnie roślinach nagozalążkowych co najmniej kilkanaście miesięcy. Druga z cech to znana nam wszystkim symbioza z owadami.

Wiedza i Życie 2/2019 (1010) z dnia 01.02.2019; Sygnały; s. 9

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną