W badaniach brały udział ­zeberki timorskie. W badaniach brały udział ­zeberki timorskie. Wang LiQiang / Shutterstock
Środowisko

Na ratunek ptakom

Każdego roku miliony tych stworzeń giną wskutek zderzeń z wysokimi konstrukcjami – budynkami, nadajnikami radiowymi czy turbinami wiatrowymi. Czy ostrzegą je specjalne sygnały dźwiękowe?

To, że ptaki nie zauważają pewnych struktur – szczególnie dużych płaszczyzn – ornitolodzy wiedzą od dawna. Zwykle bowiem kierują wzrok w dół, co można porównać z pisaniem SMS-ów w trakcie jazdy samochodem. Dlatego stosuje się systemy ostrzegające ptaki przed groźbą zderzenia z takimi konstrukcjami. Często są to specjalne nisko położone znaki ostrzegawcze albo drobno tkane siatki.

Zespół prof. Johna P. Swaddle’a z College of William and Mary w Williamsburgu, widząc, że ptaki dość dobrze reagują na dźwięki, opracował dodatkowy system wczesnego ostrzegania. Aby przetestować jego skuteczność, stworzono specjalne generatory dźwięku i nauczono zeberki timorskie przelatywać przez tunel. Okazało się, że ptaki dość szybko nauczyły się zwalniać po usłyszeniu sygnału emitowanego przed przeszkodą w postaci siatki. Sam dźwięk bez siatki nie daje takich efektów, co sugeruje, że tylko zwiększa czujność zwierząt. Ostrzeżone ptaki natychmiast zmieniały tor lotu, jest więc szansa na uratowanie choćby części z ich krewniaków przed śmiercią w wyniku zderzeń z dużymi konstrukcjami.

Wiedza i Życie 4/2018 (1000) z dnia 01.04.2018; Sygnały; s. 10

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną