Nadmierne namnożenie się Clostridium ­difficile może doprowadzić do rzekomobłoniastego ­zapalenia jelit. Nadmierne namnożenie się Clostridium ­difficile może doprowadzić do rzekomobłoniastego ­zapalenia jelit. Kateryna Kon / Shutterstock
Środowisko

Pożyteczne odchody

Mogą ratować niektórym ludziom życie. Czy przydadzą się w eksploracji kosmosu?

Odzysk tego, co wydalamy, może mieć fundamentalne znaczenie w trakcie podróży w kosmos. Rozumiał to dobrze Frank Herbert, autor kultowej powieści SF „Diuna”. Ubrał mieszkańców pustynnej planety Arrakis w filtrfraki – kombinezony, które odzyskiwały wodę z potu, kału i moczu. Pół wieku po ukazaniu się „Diuny” naukowcy z Pennsylvania State University idą już znacznie dalej. Postanowili wykorzystać odchody kosmonautów do produkcji pożywienia dla nich. Sposób zaprezentowali w listopadowym wydaniu „Life Sciences in Space Research”. Okazuje się, że w procesie beztlenowej utylizacji ludzkich odchodów powstaje spora ilość metanu, który można użyć do hodowli Methylococcus capsulatus, bakterii wykorzystywanej do produkcji żywności dla zwierząt. Wyhodowany M. capsulatus składał się w 52% z białka i w 36% z tłuszczu, a to już zaczyna wyglądać smakowicie. Tony koniecznej do zabrania żywności ograniczają możliwości penetracji dalekiej przestrzeni kosmicznej, więc pomysł wydaje się rewolucyjny. Tylko czy nie przeciwstawią się temu nasze utrwalone obyczaje żywieniowe?

Ostatnio nowatorskie pomysły na wykorzystanie ludzkiego kału zaczynają być coraz śmielsze. Od kilku lat Alexander Khoruts, profesor medycyny na University of Minnesota, stosuje go w leczeniu przewlekłego zakażenia jelit wywołanego przez bytujące w okrężnicy bakterie Clostridium difficile. Ta ciężka choroba bywa śmiertelna. Aby doprowadzić mikroflorę jelitową do zdrowej kondycji, Khoruts za pomocą zabiegu przypominającego kolonoskopię wszczepia do jelit chorych przetestowany mikrobiologicznie kał od zdrowego dawcy. Wyniki są zadziwiające – 93% pacjentów uzyskało natychmiastową poprawę stanu zdrowia, więc część amerykańskich szpitali zaczęła także stosować ten zabieg. Ośrodek Badań i Przeszczepiania Mikrobioty Jelitowej w Warszawie zaczął przeprowadzać go także w Polsce.

Wygląda na to, że już niedługo będziemy przychylniej patrzeć na naszą kupę.

Wiedza i Życie 4/2018 (1000) z dnia 01.04.2018; Sygnały; s. 10

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną