Niesamowite zdolności os
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.
Ludzie i naczelne zapamiętują twarze w sposób całościowy, „sklejając” poszczególne ich elementy. Z tego powodu problemy pojawiają się przy próbach identyfikacji osoby jedynie na podstawie nosa czy oczu. I choć umiejętność rozpoznawania twarzy wydaje się trywialna, do tej pory badaczom nastręcza problemów wyposażenie w nią robotów bazujących na algorytmach sztucznej inteligencji. Zadziwia więc fakt, iż owady, choć posiadają nieskomplikowany układ nerwowy (mniej niż milion komórek; dla porównania, mózg człowieka ma ich ponad 80 mld), mogą pochwalić się holistycznym przetwarzaniem obrazu niczym ludzie i rozpoznawaniem naszych twarzy.
Tym razem na łamach czasopisma „Proceedings of the Royal Society B” (2021) badacze udowodnili, że owady w ten sam sposób rozpoznają inne osobniki należące do tego samego gatunku. W przeprowadzonych doświadczeniach nauczono osy rozpoznawać na zdjęciach „dobre” i „złe” osobniki. W czasie oglądania portretów „złych” os eksperymentalne owady traktowano prądem elektrycznym o niewielkim, ale powodującym dyskomfort natężeniu. Następnie wytrenowane osy oglądały oba zdjęcia w tym samym czasie. Okazało się, że za każdym razem podlatywały do osobników „dobrych”. W ostatnim etapie na fotografiach widniały jedynie fragmenty twarzy, co zdezorientowało osy na tyle, że nie potrafiły rozpoznać pobratymców.
Co ciekawe, fenomen ten odnotowano dla gatunku zamieszkującego Stany Zjednoczone, natomiast jego europejskie kuzynki nie posiadają tej holistycznej umiejętności (rozpoznają swoich towarzyszy na podstawie cech charakterystycznych poszczególnych elementów ich głów).
Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.