Shutterstock
Środowisko

Wróbel najlepszy z 50 miliardów

Na świecie żyje ok. 50 miliardów ptaków – wynika z najnowszych szacunków. I tylko cztery gatunki mają ponadmiliardową reprezentację: najliczniejsze są wróble zwyczajne (Passer domesticus), później szpaki zwyczajne (Sturnus vulgaris), mewy delawarskie (Larus delawarensis) oraz jaskółki dymówki (Hirundo rustica).

Na drugim końcu spektrum znalazło się 1180 gatunków ptaków, które mają nawet mniej niż 5 tysięcy przedstawicieli.

– Wygląda na to, że matka natura po prostu kocha rzadkie gatunki – zauważa Corey Callaghan z University of New South Wales w Australii, który wraz z współpracownikami podjął się zadania policzenia ptaków.

Poprzednie takie badanie, sprzed 24 lat, dało zupełnie inny wynik – nieudomowionych ptaków doliczono się wówczas 200–400 mld. Jednak różnica to nie skutek dramatycznego wymierania, lecz dużo precyzyjniejszej metody uwzględniającej też więcej gatunków.

Badacze stworzyli model pozwalający ekstrapolować dane zaczerpnięte z sieciowej bazy eBird, gdzie zamieszczane są efekty liczenia ptaków przez uczestniczących w takich zaplanowanych akcjach ludzi na całym świecie (choć, jak zwracają uwagę naukowcy, dane z obszarów tropikalnych są mniej dokładne). Te informacje w kilkuset przypadkach konfrontowano z innymi źródłami i naukowymi badaniami poszczególnych gatunków. W sumie uwzględniono 9700 gatunków nieudomowionych ptaków.

Callaghan zwraca uwagę, że dalsze takie badania mogą przyczynić się do lepszej ochrony ptaków i znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre gatunki mają tak mało przedstawicieli – czy to efekty działań człowieka (masowe wylesianie), czy chodzi o to, że dany gatunek zamieszkuje jedynie jakieś mikrośrodowiska, np. wyspy.

My przypominamy, że wróbel jest w naszym kraju pod ochroną. A prawidłowy stosunek do niego określił Konstanty Ildefons Gałczyński, mówiąc: Kochajcie wróbelka, dziewczęta [i chłopcy też – przyp. red.], kochajcie do jasnej cholery!

____________________________________________

źródło: New Scientist